wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Uchwała Nr 1/XXI/2011 KR PZD z dnia 21 czerwca 2011 r w sprawie 30-lecia PZD

Strona główna

UCHWAŁA Nr  1/XXI/2011
Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców
z dnia 21 czerwca 2011 r.

w sprawie 30 lecia Polskiego Związku Działkowców

Przypadający w dniu 28 czerwca 2011 r. jubileusz 30 lecia Polskiego Związku Działkowców jest równocześnie 30 leciem niezależności, samodzielności i samorządności ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Odzyskanie samodzielności przez ruch działkowy było możliwe na fali przemian społeczno politycznych z początku lat 80 – tych ubiegłego wieku i dążeń działkowców do mówienia własnym głosem o swoich sprawach.
Krajowa Rada z pełnym uznaniem odnosi się do ogromnego doświadczenia ówczesnych struktur organizacyjnych pracowniczych ogrodów działkowych i zdecydowanego poparcia działkowców, którego efektem była uchwała Krajowej Rady POD z dnia 6 października 1980 r. ogłaszająca niezależność ruchu działkowego, a następnie uchwalenie przez sejm w dniu 6 maja 1981 r. ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych.
Obradujący w dniach 27 i 28 czerwca 1981 r. IX Krajowy Zjazd Delegatów POD uchwalił statut PZD, wybrał krajowe organy PZD i usankcjonował struktury ogrodowe i wojewódzkie Związku. Rozpoczęcie działalności przez Polski Związek Działkowców zapoczątkowało najpierw największy w historii rozwój ogrodów działkowych, a następnie Związek został wciągnięty w ponad dwudziestoletni okres walki o istnienie ogrodów i zachowanie praw działkowców.
Krajowa Rada PZD stwierdza, że to dzięki ogromnej pracy dziesiątek tysięcy społecznych działaczy możliwe było w ciągu zaledwie kilku pierwszych lat funkcjonowania PZD pozyskać, a następnie zagospodarować blisko 14 tysięcy hektarów nowych terenów, na których działki otrzymało ponad 350 tysięcy rodzin. Jest to niezaprzeczalny sukces Związku i wymierny wkład w polepszenie życia polskich rodzin. Trzeba pamiętać, że budowaliśmy ogrody na najgorszych gruntach, nikomu niepotrzebnych nieużytkach, terenach zdegradowanych, piachach, hałdach pokopalnianych i mokradłach. To dzięki olbrzymiemu wysiłkowi całego Związku, setek tysięcy działkowych rodzin tereny te zostały przywrócone przyrodzie i społeczeństwu.
Okres dynamicznego rozwoju i budowy nowych ogrodów trwał jednak krótko. Już od 1990 r. aż po dzień dzisiejszy trwa walka o istnienie ogrodów, walka o prawa działkowców i istnienie ich samorządnej organizacji. Jednak przez 21 lat, dzięki pełnej integracji środowiska działkowców, ale także poparciu społeczeństwa, prowadzimy skuteczną obronę naszego ruchu.
Krajowa Rada uznaje, że skuteczna obrona ruchu ogrodnictwa działkowego, pokonywanie kolejnych zagrożeń dla ogrodów działkowych, było i jest możliwe tylko dlatego, że działkowcy są członkami jednej wielkiej, zintegrowanej organizacji – Polskiego Związku Działkowców.
Złączeni wspólnym celem, zjednoczeni w swojej własnej samodzielnej, samorządnej i niezależnej organizacji, jesteśmy zdolni rozwijać ogrody i chronić je przed ciągłymi zakusami ludzi nie rozumiejących potrzeb polskiego społeczeństwa. Milion rodzin korzysta z dobrodziejstw działki, z każdej działki korzysta kilka pokoleń, a rolą i obowiązkiem Związku jest dbać o istnienie rodzinnych ogrodów działkowych i ich rozwój na miarę współczesnych i przyszłych potrzeb polskich rodzin.
Krajowa Rada stwierdza, że mijające 30 lat funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców w praktyce pokazało potrzebę istnienia jednolitej, zintegrowanej i samodzielnej organizacji działkowców. Bez PZD nie byłby możliwy rozwój ogrodów, ani ich skuteczna obrona. Z doświadczeń mijającego 30 lecia trzeba wyciągnąć wnioski na przyszłość jeśli będziemy zjednoczeni, nie damy się podzielić, ani rozbić, jeśli będziemy wierni ideałom, które przyświecały założycielom ruchu ogrodnictwa działkowego i naszym działaniom przez wszystkie lata istnienia ogrodów w Polsce, to wspólną pracą i zaangażowaniem zachowamy ogrody dla przyszłych pokoleń.
Krajowa Rada, doceniając 30 letni dorobek Polskiego Związku Działkowców wyraża głębokie uznanie i podziękowanie wszystkim działkowcom zrzeszonym w naszym Związku za rozwój i obronę ogrodów, za ciężką pracę, determinację w walce o prawa działkowców, za umiłowanie naszej wspólnej idei służenia społeczeństwu polskiemu.

Szanowni Działacze, Szanowni Działkowcy,
30 lat to wielkie wydarzenie w naszym Związku. Ogromne sukcesy - wykonana praca, ogromna integracja środowiska działkowców, powszechna satysfakcja z własnej samorządnej i niezależnej organizacji, ponad 350 tysięcy nowych rodzin w naszych szeregach, tysiące hektarów nowych terenów zielonych i ostatnie 20 lat walki w obronie naszych tradycji, naszych działek, naszych ogrodów, Związku i ustawy.
Przed nami najpiękniejszy okres w ogrodach działkowych – pięknie zagospodarowane, kwitnące, zielone, tętniące życiem naszych rodzin, seniorów, ale również młodego pokolenia dzieci i młodzieży.
Dlatego wzywamy wszystkie zarządy, wszystkie struktury naszego Związku do uczczenia 30 lecia PZD. Szczególny czas to lipiec i sierpień – wakacje, podczas których rzeczywiście ogrody tętnią życiem. Przed nami także wrzesień, kiedy obchodzimy tradycyjne dni działkowca.
Zachęcamy wobec tego do pamiętania o 30 leciu Związku i uczczenia tego wydarzenia w każdym ogrodzie i każdym okręgu.
Pamiętajmy – bez Związku nie byłoby tych nowych ogrodów i działek, bez Związku nie byłoby również i tych starych ogrodów i działek. Bez Związku nie byłoby ustawy, a także przywilejów i praw działkowców.
Warto uprzytomnić sobie, czym naprawdę był i jest Związek, jakie znaczenie ma nasza ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Warto pamiętać, że tylko od nas zależy, czy te dobra, tak potrzebne dla istnienia i rozwoju ogrodów działkowych, zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń.

   WICEPREZES                                        PREZES
/-/Antoni KOSTRZEWA                      /-/Eugeniusz KONDRACKI

Warszawa, dnia 21 czerwca 2011 r.

 

« Powrót