wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

ROD „Bursztyn” w Międzyzdrojach w sprawie obrony Ustawy o ROD

Strona główna

ROD „Bursztyn” w Międzyzdrojach 

Stanowisko Uczestników walnego zebrania ROD „Bursztyn" w Międzyzdrojach z dnia 2 kwietnia 2011 roku w sprawie obrony rodzinnych ogrodów działkowych

Rodzinne ogrody działkowe stanowią kontynuację poprzednio funkcjonujących pracowniczych ogrodów działkowych oraz wcześniej istniejących ogrodów działkowych tworzonych przez Państwo, samorządy lokalne oraz różne instytucje społeczne w celu stworzenia warunków dla prowadzenia upraw oraz racjonalnego wypoczynku dla osób potrzebujących takiej pomocy.
Obecnie na ogrody działkowe zaczyna się spoglądać głównie przez pryzmat wartości gruntów przez nie zajmowanych.
Od 20 lat, powraca jak bumerang sprawa ich wyeliminowania z normalnego funkcjonowania w miastach. Drogi do tego celu są różne: „likwidacja", „prywatyzacja", „uwłaszczenie" lub wykreślanie ich z planów zagospodarowania przestrzennego. Ostatnio modnym argumentem staje się „pluralizacja". Wszystkie te metody są nakierowane na zmianę istniejącego prawa, poprzez które będzie łatwiej osiągnąć cel zasadniczy. I tak się w istocie stało. W naszym odczuciu temu celowi ma służyć wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, I Prezesa Sądu Najwyższego, kontrola NIK a także ostatnie wystąpienia organów sejmowych - wszystkie one jednoznacznie zmierzają do tego, że należy zmienić ustawę o rod. A co ma być z działkowcami i ich nabytymi prawami? Wszędzie podnosi się argument własności a co stanie się z własnością działkowców na razie nikt nie wie.
Jeżeli nastąpi zmiana ustawy o rod w tym duchu, w jakim idą sugestie poszczególnych organów państwowych to można zapomnieć o idei i dorobku ogrodnictwa działkowego w naszym Kraju.
Ustawa o rod jest dobrym prawem, wymagane natomiast jest, aby to prawo było respektowane zarówno przez działkowców oraz urzędników samorządowych i państwowych.
Stanowisko kierujemy do Marszałka Sejmu, klubów poselskich, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz do Premiera RP.

Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków
Przewodniczący Walnego Zebrania

Międzyzdroje, dnia 06 kwietnia 2011 r.

« Powrót