wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

List uczestników noworocznego spotkania 2011 w ROD "Miejski" w Pyrzycach w obronie ogrodnictwa działkowego

Strona główna

          List
uczestników noworocznego spotkania 2011 w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Miejski" w Pyrzycach
      w dniu 18.01.2011 roku


Okazjonalne spotkanie noworoczne działaczy samorządu ROD „Miejski" :w Pyrzycach z przedstawicielami samorządu terytorialnego jest dobrą okazją do [podsumowania osiągnięć minionego roku i refleksji nad dalszym rozwojem rodzinnego ogrodu działkowego. Miniony rok 2010 nie napawa optymizmem.
Zaskarżenie Ustawy o ROD przez I Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego budzi wiele kontrowersji w zakresie przyczyn oraz Celowości takiego wystąpienia zmierzającego, do zmiany ustawy obecnie b bo wiązującej.
Informacja z kontroli NIK w zakresie funkcjonowania ROD, skierowana do społecznego odbioru jest wręcz zaskakująca w swojej ocenie rodzinnych ogrodów działkowych.
To wszystko nie może napawać otuchą działkowców, co do przyszłości (Funkcjonowania ogrodnictwa działkowego.
Ustawa o ROD jest dobra. W praktyce nie ma żadnych sytuacji kolizyjnych między interesem samorządów lokalnych a ogrodami działkowymi.
Rodzinne Ogrody Działkowe są potrzebne społeczności gmin. Swoją rolę ustawową a nawet szereg wielu poza ustawowych funkcji wypełniają należycie a nieprawidłowości zaistniałe w ostatnich latach są wynikiem przyczyn społecznych i niezależnych od Polskiego Związku Działkowców.
Potrzebna jest spójna polityka samorządów gmin oraz Państwa w celu eliminacji w ogrodach problemu bezdomności czy zahamowania niepożądanej tendencji w rozbudowie altan ponad dopuszczalne normatywy a które to czynniki mogą rodzić zagrożenia ekologiczne.
Razem możemy zrobić wiele, do tego nie jest koniczna zmiana ustawy o ROD. Zwracamy się do wszystkich decydentów, podejmujących decyzje w sprawie przyszłości ogrodnictwa działkowego, o rozsądek i utrzymanie rodzinnych ogrodów działkowych w dotychczasowym systemie, służącym w większości ludziom starszym i mniej zamożnym.

/20 podpisów/

« Powrót