wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Gdańsku w obronie działkowców, ogrodów i Ustawy o ROD

Strona główna

 

 
Stanowisko
Okręgowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku w sprawie obrony działkowców, Ogrodów, Związku i Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych w świetle skierowanych przez byłego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wniosków do
Trybunału Konstytucyjnego
.

Członkowie Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Gdańsku, dotrzymując obietnicy zawartej w naszych poprzednich, wielokrotnych wystąpieniach do Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, kolejny raz zabierają głos w sprawie wniosków byłego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego kwestionującego konstytucyjność Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 8 lipca 2005 roku.
W wyniku wszechstronnie przeprowadzonej analizy wiemy, ponad wszelką wątpliwość, że koronną intencją wnioskodawcy jest doprowadzenie do sytuacji by regulacje prawne zawarte w naszej Ustawie o ROD zniknęły na zawsze.
Takiego stawiania sprawy w najczarniejszych snach nie przewidział żaden działkowiec. Jeżeli wnioskodawca, o czym często zapewnia, bardzo chciał podobno zapewnić nam działkowcom lepsze warunki prawne do użytkowanych działek w naszych ogrodach to mógł wystąpić do kompetentnych organów Państwa by zapisy tej ustawy były w pełni przestrzegane i respektowane.
Pozycja prawna wnioskodawcy reprezentującego autorytet naczelnego organu władzy sądowniczej winna była zmusić prof. L. Gardockiego do nadzwyczaj precyzyjnego i przekonywującego formułowania swych wniosków. Winna była również mieć na uwadze, że kierując swe wnioski nie wolno ingerować w kompetencje ustawodawcy, bowiem tylko ustawodawca posiada uprawnienie stanowienia obowiązującego prawa. Stwierdzamy, że te wnioski naruszyły konstytucyjną zasadę podziału władz poprzez jawną i dotąd niespotykaną ingerencję naczelnego organu władzy sądowniczej w konstytucyjne kompetencje władzy ustawodawczej.
Wnioskodawca najwidoczniej zapomniał, że naczelnym zadaniem Sądu Najwyższego zawartym w art.183 ust.l Konstytucji RP jest sprawowanie nadzoru nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych w zakresie orzekania.
Ponadto w dotychczasowym orzecznictwie Sądu  Najwyższego i pozostałych sądów powszechnych nie udało się nam, pomimo usilnych starań, znaleźć żadnych sprzecznych ocen, sądów, opinii czy kontrowersji na tle przepisów Ustawy o ROD. Wynika z tego jedyna konstatacja, że inicjatywa prof. L. Gardockiego, podjęta do tego przy końcu swej kadencji, nie ma żadnego związku z konstytucyjną rolą Sądu Najwyższego.
Były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego kierując do Trybunału Konstytucyjnego swe wnioski pomylił swoją rolę przypisując sobie funkcje ustawodawcze poprzez próbę uchylenia legalnie uchwalonej i obowiązującej Ustawy o ROD z pominięciem konstytucyjnej ścieżki legislacyjnej. Postawa zaprezentowana przez byłego Pierwszego Prezesa SN oznacza kompletny brak poszanowania praw słusznie i w dobrej wierze nabytych przez działkowców i członków Polskiego Związku Działkowców.
Zdajemy sobie sprawę, że zapewne Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego jest obarczony wieloma obowiązkami, ale równocześnie wydaje się nam, że w tym natłoku spraw mógłby znaleźć chwilę by odpowiedzieć członkom polskiego społeczeństwa ślącym swe listy, samemu lub poprzez podległych urzędników.
Nie wydaje się nam, by nie udzielanie jakiejkolwiek odpowiedzi na wystąpienia działkowców, bądź co bądź, takich samych jak inni Obywateli wpisane było w tradycję Sądu Najwyższego.
Jeżeli wolą nie jest wyjście naprzeciw kierowanym prośbom, to należy to po męsku powiedzieć i działkowcy będą wiedzieć, że poprzednik zareagował na jednostkowe głosy byłych członków PZD wykluczonych z naszych szeregów za łamanie prawa związkowego i powszechnie obowiązującego a obecnie sprawujący ten urząd nie widzi potrzeby wycofania tych wniosków, chociaż w tej sprawie kierują prośby tysiące obywateli. Wyrażamy jednak głębokie przekonanie, że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego dogłębnie przeanalizuje wnioski swego poprzednika i w zgodzie ze zwykłą ludzką sprawiedliwością nie czynienia krzywdy wycofa go z Trybunału Konstytucyjnego, bowiem salus populi suprema lex (dobro ludu najwyższym prawem).

Nasze stanowisko kierujemy do:
• Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego,
• Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Dąbrowskiego,
• Prezesa i Sędziów Trybunału Konstytucyjnego,
• Marszałka Sejmu RP Grzegorza Schetyny,
• Wicemarszałków Sejmu RP Ewy Kierzkowskiej, Stefana Niesiołowskiego i Jerzego Wenderlicha,
• Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza,
• Przewodniczących Klubów Parlamentarnych: PO - Tomasza Tomczykiewicza, PSL -Stanisława Żelichowskiego i Lewicy-Grzegorza Napieralskiego,
• Posłów na Sejm RP: Jana Kulasa, Sławomira Neumanna, Stanisława Kalemby i Wiesława Szczepańskiego,
• Prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusza Kondrackiego,
• Przewodniczącego Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD Marii Fojt,
• Prezesa Okręgowego Zarządu PZD w Gdańsku Czesława Smoczyńskiego.

Społecznie wykonujący mandat wobec członków i Związku

Członkowie Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Gdańsku
 
Przewodniczący              Bogusław Dąbrowski
Z-ca Przewodniczącego    Elżbieta Senecka
Sekretarz                       Jolanta Rutkowska

Członkowie: Teresa Bielicka, Włodzimierz Jaworski, Marianna Krawczyk, Urszula Niewińska, Teresa Radomska, Karol Rozalewicz i Tadeusz Sakowicz.

Gdańsk, dnia 14 stycznia 2011 roku

« Powrót