wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Pismo Krajowej Komisji Rewizyjnej w Warszawie w sprawie wniosku I Prezesa SN do TK

Strona główna


PZD
Krajowa Komisja Rewizyjna
Warszawa

Szanowny Pan
Prof. Andrzej Rzepliński
Prezes Trybunału Konstytucyjnego
Warszawa 

Szanowni Panie Prezesie!

Członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej naczelnego organu kontrolnego Polskiego Związku Działkowców, społecznie wykonujący swoje mandaty wobec członków i Związku, kolejny raz zwracają się do Sędziów Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o odrzucenie wniosków, z 22 lutego 2010 roku i 6 września 2010 roku, skierowanych przez byłego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 8 lipca 2005 roku oraz wniosku skierowanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku kwestionującego konstytucyjność art.24 ust.1 naszej ustawy.
Pragniemy nieskromnie zauważyć, że nikt z szeroko pojętej władzy publicznej, a zwłaszcza Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego nie ma prawa podejmować działań będących zamachem na prawa obywateli, których jedynym grzechem jest, że chcieli i nadal chcą być członkami pozarządowej społecznej organizacji, Polskiego Związku Działkowców.
Władza publiczna, w tym sądownicza nie powinna nigdy zapominać, że to Obywatele-działkowcy są podmiotem, są suwerenem władzy.
Powinni pamiętać, że obywatele winni być traktowani jak przysłowiowa sól tej ziemi, a niestety okazuje się, że są zwyczajną solą w oku.
Nasz Polski Związek Działkowców działa z własnej inicjatywy, a nie z jakiegokolwiek nakazu. Do naszego Związku nikt nie dopłaca, czego niestety nie można powiedzieć o wielu innych posiadających monopol, które są hojnie dotowane i to bez względu na efekty ich działalności.
Skierowane wnioski do Trybunału Konstytucyjnego w powszechnej opinii społeczności działkowej są postrzegane jako działanie przeciwko OBYWATELOM, a nie dla ich dobra.
Irracjonalnie brzmią zarzuty kwestionujące bezpłatne użytkowanie gruntów przez PZD, członkostwo, płacenie składek będących źródłem utrzymania ogrodów, prawnie usankcjonowane przekazywanie działki osobom bliskim działkowca czy też prawo własności obiektów, urządzeń i nasadzeń na działce.
Takie pojmowanie rzeczy wpisało się niestety w prowadzoną w ostatnich latach kampanię dążącą do likwidacji naszych Ogrodów i naszego Związku, którego członkami jesteśmy z własnej woli.
Polscy działkowcy zrzeszeni w Polskim Związku Działkowców pragną nadal wierzyć, że stanowione prawo w naszym demokratycznym kraju jest dla wszystkich równe.
Każdy ma prawo do szczęścia, ale okazuje się, że nie każdy ma szczęście do prawa.
Amnezja, która ogarnęła wnioskodawców jest daleko posunięta, bowiem zapomnieli, że nie ma w Polsce takiego terenu zajmowanego przez nasze ogrody, które by  Polski Związek Działkowców objął samowolnie. Przekazywano je w majestacie ówcześnie obowiązującego prawa, a dzisiaj ta chorobliwa wręcz niepamięć skutkuje pozostawieniem naszego Związku samego. Skutkuje faktem, że dzisiaj Skarb Państwa i organy samorządu terytorialnego nie chcą ponosić konsekwencji swych decyzji podejmowanych wówczas.
Wnosimy zatem o odmówienie rozpatrywania tych wniosków, szanując tradycję ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce i dorobek wielu pokoleń działkowców. Odmowa jest tym bardziej zasadna, bowiem rozpatrywanie tych wniosków stoi w sprzeczności z konstytucyjną ochroną praw nabytych przez działkowców.
Swoją odmową pozwólcie Szanowni Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego na dalsze trwanie naszej społecznej organizacji, którą członkowie powołali i która nam dobrze służy oraz dalsze istnienie naszych Ogrodów, które istnieją dzięki naszym i Związku środkom finansowym.
Wyrażamy przekonanie, że docierające głosy tysięcy obywateli w obronie nienaruszalności ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 8 lipca 2005 roku zostaną usłyszane oraz nie zostaną zlekceważone, tak jak to uczynił były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Lech Gardocki i nie dopuścicie do jej unicestwienia.
Kończąc pozwólcie na małą dygresję, nasza działkowa społeczność twierdzi, że gdyby wszystkim pseudo naprawiaczom i  pseudo uzdrowicielom naszego Związku i naszej Ustawy o ROD zawiesić dzwonki na szyjach, to działkowcy musieliby nosić watę w uszach.
Adresatów naszego, kolejnego wystąpienia prosimy jednocześnie o przyjęcie szczerych i serdecznych życzeń – Szczęśliwego Nowego 2011 Roku, osobistej i zawodowej pomyślności oraz spełnienia tak swoich marzeń jak i tych oczekiwanych przez działkowców, członków Polskiego Związku Działkowców, drugiego narodowego związku w Europie.
Nasze stanowisko w obronie Ustawy o ROD pozwalamy sobie również skierować do:
- Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego,
- Marszałka Sejmu RP Grzegorza Schetyny,
- Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza,
- Wicemarszałków Sejmu RP: Ewy Kierzkowskiej, Stefana Niesiołowskiego i Jerzego Wenderlicha,
- Sędziów Trybunału Konstytucyjnego,
- Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Dąbrowskiego,
- Prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusza Kondrackiego.


                                 Z wyrazami szacunku  
                                                  
  Członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców

Przewodniczący                                     Maria Fojt
Z-ca Przewodniczącego                          Olgierd Kaunas-Kownacki
Sekretarz                                             Jerzy Jaksoń

Członkowie: Stanisław Burzyński, Bogusław Dąbrowski, Ryszard Dorau, Mieczysław Górski, Krzysztof Kapciak, Włodzimierz Leśnierowski, Eugeniusz Lubosch, Kazimierz Pabian, Henryk Tomaszewski i Dorota Zerba.

Warszawa, dnia 4 stycznia 2011r.
                                                                                                                                                             


 

« Powrót