wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko OZ Podkarpackiego w Rzeszowie w obronie Ustawy o ROD

Strona główna

Trybunał Konstytucyjny
Warszawa

STANOWISKO
Okręgowego Zarządu Podkarpackiego PZD w Rzeszowie

Okręgowy Zarząd Podkarpacki PZD w dniu 14 grudnia 2010 r. zapoznał się z opinią nr 476 sejmowej Komisji Ustawodawczej z dnia 1.12,2010 r, w sprawie wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
Okręgowy Zarząd z zadowoleniem przyjął opinię Komisji uznającą, że za wyjątkiem trzech artykułów, przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych są zgodne z Konstytucją. Niestety, bardzo niepokojący jest fakt, iż wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego jest zasadny - według opinii Komisji - co do art.10, 18 i 24 ustawy o ROD.
Art. 10 zezwalający na przekazywanie gruntów w użytkowanie wieczyste lub użytkowanie na rzecz PZD został już znacznie okrojony przez orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2008 r., które ograniczyło tę możliwość jedynie do gruntów będących własnością Skarbu Państwa. Trudno wyobrazić sobie zatem rozwój ogrodnictwa działkowego w przypadku, gdy zostanie wykreślona możliwość przekazywania jakichkolwiek gruntów na rzecz PZD. Pozostawienie możliwości przejmowania gruntów w drodze przetargu nie rozwiąże problemu, gdyż Związek nie będzie w stanie konkurować pod względem finansowym z prywatnym biznesem zamierzającym wykupić działki.
Art. 18 określa możliwość dokonywania likwidacji częściowej lub całkowitej ogrodu w okresie od zakończenia do rozpoczęcia wegetacji roślin. Skreślenie tego artykułu usankcjonuje możliwość niczym nie skrępowanej likwidacji ogrodów w każdym czasie, bez konieczności uzyskiwania zgody PZD.


Wreszcie wykreślenie art.24 spowoduje masowy wzrost roszczeń byłych właścicieli gruntów lub ich następców prawnych o zwrot nieruchomości wywłaszczonych pod urządzenie rodzinnych ogrodów działkowych. W dodatku skutki tych roszczeń nie będą już obciążały właściciela nieruchomości (Gmina lub Skarb Państwa). Już teraz obserwuje się nasilenie tych spraw, a po ewentualnym usunięciu z ustawy art.24, skala tego zjawiska będzie trudna do oszacowania.
Okręgowy Zarząd Podkarpacki PZD zwraca się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o wnikliwe przeanalizowanie treści wyżej wymienionych artykułów ustawy o ROD i nie uwzględnienie opinii Komisji Ustawodawczej w zakresie dotyczącym zasadności stwierdzenia ich niezgodności z Konstytucją.

Z wyrazami poważania

Członkowie OZP PZD w Rzeszowie (25 podpisów)

 

Rzeszów, dnia 14 grudnia 2010r.

« Powrót