wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

List OZ PZD w Poznaniu do I Prezesa SN w obronie Ustawy o ROD z dnia 8 lipca 2005r.

Strona główna

PZD
OZ w Poznaniu

List
Okręgowego Zarządu Podlaskiego Związku Działkowców w Poznaniu do Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego prof. Stanisława Dąbrowskiego

 

Szanowny Panie Prezesie,

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu skupiający w swoich szeregach 58 000 użytkowników działek w rodzinnych ogrodach działkowych przyjął z zadowoleniem wiadomość o wyborze Pana Profesora na to zaszczytne stanowisko upatrując w tym szansę ponownego pochylenia się nad wnioskiem Pana poprzednika do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP funkcjonującej od 5 lat Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

W naszym odczuciu wniosek ten jest krzywdzący dla ponad miliona działkowców i w imię sprawiedliwości społecznej winien być wycofany z Trybunału Konstytucyjnego.
Działania zmierzające do zmiany zasad funkcjonowania ogrodnictwa działkowego w Polsce pojawiały się już nieraz, ale takiego nasilenia jak obecnie jeszcze nie było. Rodzinne ogrody działkowe mają w Polsce ponad 100 letnią historię, a ogród im. Powstańców Wlkp. w Koźminie Wlkp. obchodził już swoje 185 - lecie. Nie uważamy, że nie należy dokonywać w ogóle zmian w funkcjonowaniu ogrodów. Zmiany takie mogą mieć miejsce, ale nie powinny pogorszyć warunków użytkowania działek przez tych, dla których zaspakajania potrzeb zostały powołane.

Dotychczas społeczności działkowej udawało się przekonywać decydentów do działań przeciwstawiających się likwidacji ogrodów. Było to możliwe dzięki takim czynnikom jak: ustawowym gwarancjom prawa do istnienia ogrodów i użytkowania działek zawartym w ustawie o rodzinnych a wcześniej o pracowniczych ogrodach działkowych, posiadaniu ogólnopolskiego samorządu czyli Polskiego Związku Działkowców oraz powstaniu poczucia wspólnoty wartości -najważniejszego składnika społeczeństwa obywatelskiego.

Szanowny Panie Profesorze,

Mając na uwadze fakt, że Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych została uchwalona przez Sejm RP, zaakceptowana przez Senat RP i podpisana przez Prezydenta RP, że cieszy się ona powszechnym uznaniem działkowców, którzy w jej obronie złożyli ponad 620 tyś. podpisów oraz uwzględniając wieloletnie tradycje ogrodnictwa działkowego w Polsce zadajemy sobie pytanie czym kierował się Pański poprzednik składając wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Nie rozumiemy dlaczego precyzując jeden z najcięższych zarzutów o niezgodności z Konstytucją RP odniósł się w konsekwencji do całej ustawy o ROD.


Dlatego w imieniu wielkopolskich działkowców apelujemy do Pana, Panie Profesorze o rozważenie, czy złożony do Trybunału Konstytucyjnego wniosek przez Profesora Lecha Gardockiego jest słuszny i winien być podejmowany przez najwyższy polski areopag sądowniczy?

/95 podpisów/

 

Prezes OZ-Zdzisław Śliwa

Wiceprezes OZ-Jerzy Kucznerowicz

 

Poznań, dnia 6 listopada 2010r.


 

« Powrót