wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Ogrodowej Komisji Rewizyjnej ROD im. 22 Lipca w Zielonej Górze w sprawie wystąpienia I Prezesa SN do TK

Strona główna

 


Komisja Rewizyjna ROD „22 lipca „

w Zielonej Górze

Trybunał Konstytucyjny
Warszawa

 

STANOWISKO
w sprawie wystąpienia I Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności Ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o ROD z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej.

Ogrodowa Komisja Rewizyjna Rodzinnego Ogrodu Działkowego „22 lipca” w Zielonej Górze wyraża zaniepokojenie wystąpieniem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności całej ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z Konstytucją, a w przypadku uznania go przez Trybunał Konstytucyjny za daleko idący, o zbadanie zgodności z Konstytucją 12-u wskazanych we wniosku artykułów ustawy.


Uważamy, że Ustawa z dnia 8 lipca 2005 r. o ROD (dopiero 5-cio letni okres jej obowiązywania w obecnym brzmieniu) dobrze służy ogromnej rzeszy tych działkowców, którzy chcą spokojnie uprawiać przydzielone im działki i korzystać z jej walorów rekreacyjno-wypoczynkowych. Niezadowoleni mogą być tylko ci działkowcy, którzy pragną wyłamać się z ustalonych norm i przepisów (Regulamin ROD, Statut PZD), uprawiający samowolę, niestosujący się do norm współżycia między ludźmi. Struktura Związku PZD i jego organów zapewnia prawidłowy nadzór nad funkcjonowaniem rodzinnych ogrodów działkowych i umożliwia ich rozwój w pożądanym kierunku.

Istniejąca struktura organizacyjna w PZD umożliwia wykonywanie w ogrodach poważniejszych inwestycji, a wspólna gospodarka finansowa powoduje, że opłaty wnoszone przez poszczególnych użytkowników działek są stosunkowo niskie, co jest bardzo istotne dla działkowców. Organy statutowe związku są wybierane w sposób demokratyczny. Każdy, nabywający działkę czyni to ż własnej nieprzymuszonej woli i tym samym staje się dobrowolnym członkiem PZD, godząc się na przestrzeganie Statutu PZD i Regulaminu ROD.


Uważamy, że wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego jest próbą ograniczenia samorządności PZD, który jest gwarantem właściwego kierunku rozwoju ogrodnictwa działkowego w Polsce, Wniosek ten jest kolejną próbą zmierzającą do zmiany ustawy o ROD i pozbawienia działkowców uprawnień jakie gwarantuje ona członkom PZD. Wspieramy wszelkie działania podejmowane przez Krajową Radę PZD w Warszawie w obronie Związku i członków PZD.


Apelujemy do Trybunału Konstytucyjnego o pozostawienie ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych w obecnym jej brzmieniu, ponieważ w sposób właściwy zabezpiecza ona interesy działkowców oraz gwarantuje istnienie i rozwój ogrodnictwa w Polsce.

/-/ podpisy

Zielona Góra, 2 października 2010 r.

 

« Powrót