wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Okręgowego Zarządu PZD w Elblągu w sprawie wniosku I Prezesa SN do TK

Strona główna

STANO WISKO
OKRĘGOWEGO ZARZĄDU PZD w ELBLĄGU

z dnia 28 września 2010 r.


w sprawie zmiany przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wniosku z dnia22 lutego 2010 roku do Trybunału Konstytucyjnego i podważenie wszystkich praw działkowców wynikających z ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych

Członkowie Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Elblągu obradujący na posiedzeniu w dniu 28 września 2010 wspólnie z Przewodniczącymi Okręgowej Komisji Rozjemczej i Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD, zapoznali się z treścią złożonego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP do Trybunału Konstytucyjnego wniosku z dnia 6 września o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP całej ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych.

Uważamy, że taki wniosek należy ocenić jako zamach na samorząd działkowy i jego organy. Pod pozorem haseł zgodności z Konstytucją podjęto działania wymierzone w podstawowe prawa milionowej rzeszy obywateli, którzy popełnili straszne przestępstwo są działkowcami i w ten  sposób realizują swoje pasje życiowe. Organizacja której jesteśmy członkami  jest organizacją pozarządową. To właśnie Konstytucja RP  stanowi: „Każdemu zapewnia się wolność zrzeszania się. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne"'.

Dziwnym jest, że w swoim piśmie do Trybunału Konstytucyjnego Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego występuje nie o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją lecz o stwierdzenie niezgodności ustawy z konstytucją. Ponownie zapomniano o obowiązującej zasadzie legalizmu. Pan Prezes już wydał wyrok teraz domaga się tylko jego potwierdzenia. Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych obowiązuje od lipca 2005 roku. Została przyjęta jako akt prawny stabilizujący sytuację wokół ogrodów. Jako etap kończący działania zmierzające do likwidacji polskiego Związku Działkowców i idei ruchu ogrodnictwa działkowego.

Takie przekonanie ugruntowywał zapis w Art. 1. Ustawy „istnienie i rozwój rodzinnych ogrodów działkowych jest przejawem świadomej polityki Państwa w zaspokajaniu potrzeb społeczeństwa". Pełne przekonanie o zgodności z Konstytucją przyjętej ustawy miał Sejm, Senat oraz Prezydent. Przez pięć lat Sąd Najwyższy nie znajdował żadnych podstaw do kwestionowania ustawy o ROD. Dopiero po pięciu latach nastąpił przebłysk intelektualny pozwalający dojść do jakże genialnego wniosku, że całość ustawy nie jest zgodna z Konstytucją RP. Wspaniałe jest uzasadnienie tej tezy przez wnioskodawcę.

Cytat z punktu 1 wniosku „Ustawa o której mowa, została skonstruowana z myślą o zachowaniu i utrwaleniu statusu prawnego Polskiego Związku Działkowców , w sposób stanowiący dokładne powtórzenie przepisów z 1981 r. Zanegowanie tego stanu rzeczy oznacza zatem konieczność zrewidowania całej regulacji prawnej ogrodów działkowych , która została stworzona z myślą o potrzebie jej zmonopolizowania przez PZD". Potrzeba było pięciu lat aby stwierdzić, że w 2005 roku po raz wtóry uchwalono ustawę taką samą jak ta, którą przyjęto w 1981 roku. Zapoznając się z kolejnymi punktami uzasadnienia wniosku często odnosi się wrażenie, iż te same argumenty stawiane jako potwierdzenie niezgodności z Konstytucją mogłyby być traktowane jako argumenty potwierdzające zgodność ustawy z Konstytucja.


Posiadamy statutowe upoważnienie do reprezentowania kilkunastu tysięcy członków Polskiego Związku Działkowców użytkujących działki w ogrodach w Okręgu Elbląskim. Właśnie w ich imieniu stanowczo sprzeciwiamy się bezpodstawnym zarzutom stawianym we wniosku Pana Prezesa kierowanym do Trybunału Konstytucyjnego. Jednocześnie traktujemy wniosek jako kolejną próbę rozbicia a w konsekwencji tego dalsze działania zmierzające do likwidacji ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Po przeanalizowaniu treści wniosku uznajemy , że kwestionowane przez Pana Prezesa unormowania w zakresie funkcjonowania ogrodów działkowych podważają fundamentalną zasadę ochronę praw słusznie nabytych.


Jesteśmy przekonani co do pełnego obiektywizmu w podejmowanych decyzjach przez członków Trybunału Konstytucyjnego. Mamy wiarę co do niezawisłości naszych sądów, w bezstronność szacownego grona sędziów zasiadających w Trybunale Konstytucyjnym. Stąd też i pewność iż nie dopuszczą Oni do manipulowania prawem. Z pewnością Trybunał Konstytucyjny rozstrzygając w przedmiotowej sprawie dokona interpretacji obowiązujących przepisów prawa zgodnej ze sprawiedliwością społeczną. Jednocześnie prosimy o uszanowanie ustawowych praw nabytych przez Związek Działkowców jak i przez działkowców.

 

Z wyrazami szacunku i poważania

Prezes OZ PZD Bolesław Mikołajczyk

Wiceprezes OZ PZD Antoni Dalak


Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej

Jerzy Snopek

Przewodnicząca Okręgowej Komisji Rozjemczej

Barbara Rościszowska

 

Stanowisko kierujemy do:


- Prezesa Trybunału Konstytucyjnego dr B. Zdziennickiego
- Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego
- Prezes Krajowej Rady PZD Eugeniusz Kondracki


Elbląg, dnia28 września 2010 roku

 

« Powrót