wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Protest członków Komisji Rozjemczej ROD OZ PZD we Wrocławiu w sprawie wniosku I Prezesa SN do TK odnośnie Ustawy o ROD z dnia 8 lipca 2005r.

Strona główna

Trybunał Konstytucyjny
Warszawa

 

do wiadomości : Kluby Parlamentarne : PO, SLD i PSL

 

Protest

My działacze podstawowego szczebla komisji rozjemczych rodzinnych ogrodów działkowych zebrani w dniu 16 września 2010r w siedzibie OZ PZD we Wrocławiu, na szkoleniu ze znajomości przepisów związkowych PZD, wyrażamy ostry protest przeciwko rozszerzeniu wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego z dnia 22 lutego 2010r dotyczącego zaskarżenia do trybunału Konstytucyjnego aż 6 artykułów Ustawy z 8 lipca 2005r o ROD. o kolejne - z dnia 6 września 201 Or o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej całej ustawy z dnia 08.07.2005r i ROD.


Jesteśmy wstrząśnięci, że tak wysoki przedstawiciel prawa kwestionuje całą ustawę o ROD, obowiązującą zaledwie pięć lat. Przecież ustawa ta była też badana pod kątem, czy jej przepisy nie kolidują z prawem. Była też przedmiotem badania przez Trybunał Konstytucyjny w grudniu 2008 r. w odniesieniu do dyspozycji art. 10 ust. l cyt. wyżej.


Nie możemy zrozumieć dlaczego lekceważy się skromną wartość mienia działkowców w postaci poczynionych przez lata nakładów w postaci nasadzeń i różnego rodzaju urządzeń służących do obsługi użytkowanej działki. Przecież chodzi tu o ustawą dotyczącą blisko miliona działkowców. Pozbawienie użytkowników działek tej skromnej własności nie może być zrozumiałe w praworządnym kraju.
Wobec tego zachodzi pytanie o gwarancje wynikające z przepisów Konstytucji dotyczących własności


Chcemy wiedzieć jakie zaistniały przesłanki uzasadniające tak daleko idące żądanie?


Przecież my oddajemy cale ogrody lub ich części na potrzeby infrastruktury, Dotyczy to nie tylko budowy autostrad, obwodnic okołomiejskich, dróg szybkiego ruchu, lotnisk, budowy stadionów itp. Komu więc zalety na likwidacji wszystkich ogrodów, zburzenia ich i przekazania ziemi ich byłym i obecnym właścicielom.
Czy nie bierze się pod uwagę występujących w tym roku w Polsce kataklizmów, powodzi, obsuwającej się ziemi itp. Wynika to z nadmiernej likwidacji terenów zielonych i zastępowania ich betonem.
Czy taką działalnością me doprowadziliśmy do sytuacji, że po nas może nastąpić po to?


Sądzimy, ze Trybunał Konstytucyjny nie ugnie się przed żądaniem I Prezesa Sądu Najwyższego, który wprost domaga się stwierdzenia niezgodności ustawy z Konstytucją, zamiast sformułować pytania, czy nie zachodzi taka sytuacja. Prosimy o dalekowzroczne przewidywania następstw uwzględnienia takiego wniosku.

24 podpisów uczestników szkolenia

 

Wrocław, dnia 16 września 2010r. 

« Powrót