wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Pismo działkowców, uczestników szkolenia we Wrocławiu do Trybunału Konstytucyjnego

Strona główna

Trybunał Konstytucyjny
Warszawa

 

My działkowcy rodzinnych ogrodów działkowych we Wrocławiu, uczestnicy szkolenia w dniu 6 września 2010r. jesteśmy zaniepokojeni i stanowczo się sprzeciwiamy inicjatywie i-go Prezesa Sądu Najwyższego RP w sprawie złożonego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niezgodne z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 8 lipca 2005r.f które mają zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania ogrodów działkowych, Polskiego Związku Działkowców, a przede wszystkim dla indywidualnego działkowca.


Usunięcie tych przepisów z ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, jak tego żąda I Prezes Sądu najwyższego doprowadzi do:
-pozbawienia działkowców ich samorządnej i samodzielnej organizacji, jaką jest Polski Związek Działkowców,
-obalenia samorządności poprzez usunięcie zapisów dotyczących ustanawiania
w drodze uchwały bezpłatnego i bezterminowego prawa użytkowania działki, a tym samym uzyskania tytułu prawnego do działki,
-utraty prawa własności działkowca do obiektów, urządzeń i nasadzeń na działce, a tym samym prawa do odszkodowania za pozostawiony majątek na działkach w przypadku likwidacji ogrodu. Jest to próba wywłaszczenia działkowców z tego co na działkach stanowi ich prywatną własność, chronioną przecież konstytucyjnie, a przeniesienia jej na własność gminy lub Skarbu Państwa
-pozbawienie działkowców prawa do terenów zastępczych w przypadku likwidacji ogrodu i usuwanie działkowców bez odszkodowań za pozostawione urządzenia i nasadzenia na działkach spowoduje możliwość szybkiej likwidacji ogrodów działkowych w miastach i bezproblemowe przeznaczenie terenów na inne cele, najczęściej pod komercje i potrzeby deweloperów.


Wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego godzi w ustawowe prawa działkowców, tę skromniejszą grupę społeczną, a świadomie popiera ludzi majętnych, zdolnych do prowadzenia prywatnych interesów.

Niezależnie od społecznych aspektów tego wniosku należy wziąć pod uwagę dążenia do likwidacji setek hektarów terenów zielonych w mieście i zabetonowanie ich , co także jest w sprzeczne z ochroną środowiska naturalnego.

  Podpisy złożyło 56 działkowców, uczestników szkolenia

we Wrocławiu

« Powrót