wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Gdańsku w sprawie wniosków władzy sądowniczej skierowanej do Trybunału Konstytucyjnego

Strona główna


STANOWISKO

OKRĘGOWEJ KOMISJI REWIZYJNEJ POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW W GDAŃSKU W SPRAWIE WNIOSKÓW WŁADZY SĄDOWNICZEJ SKIEROWANYCH DO TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO KWESTIONUJĄCYCH ZAPISY SIEDMIU ARTYKUŁÓW USTAWY O RODZINNYCH OGRODACH
DZIAŁKOWYCH Z DNIA 8 LIPCA 2005 ROKU.

 


Członkowie Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Gdańsku, zgodnie z obietnicą zawartą w naszym poprzednim wystąpieniu do Trybunału Konstytucyjnego, ponownie kolejny raz zabierają głos w sprawie wniosków przedstawicieli władzy sądowniczej kwestionujących zapisy siedmiu artykułów ustawy o ROD z 2005 roku.


Od czasu, gdy z niezrozumiałą dla nas działkowców różną siłą atakowany jest nasz Związek i nasza Ustawa zastanawiamy się, czy władza sądownicza, jeden z filarów władzy publicznej, pamięta komu tak naprawdę ma służyć. Czy nam Obywatelom czy też może partykularnym interesom wąskich grup?


Nasz Polski Związek Działkowców jest społeczną, pozarządową organizacją działającą z własnej inicjatywy a nie z jakiegoś odgórnego nakazu.


O takie społeczne organizacje w cywilizowanych krajach Europy się dba stwarzając im takie
ramy prawne by nie tylko istniały, lecz aby mogły się rozwijać.

Nasze Rodzinne Ogrody Działkowe zrzeszone w Polskim Związku Działkowców:
- są dobrze zorganizowaną całością pełniącą istotne i ważne dla społeczeństwa funkcje proekologiczne, prozdrowotne, integracyjne, społeczne i rekreacyjne,
- powstały w zdecydowanej mierze dzięki pracy i wysiłkowi finansowemu wielu pokoleń działkowców i naszego Związku, by w ten sposób przywrócić przyrodzie i społeczeństwu wcześniej otrzymane w użytkowanie zdegradowane tereny,
- są także urządzeniami użyteczności publicznej, a poprzez taki status publiczna władza uznała, że nasze ogrody to część infrastruktury, której bezpośrednim przeznaczeniem jest bieżące i stałe zaspokajanie zbiorowych potrzeb nas Obywateli,
- działki są specyficznym świadczeniem socjalnym Państwa zapewniającym najuboższym członkom społeczeństwa, możliwość godnego wypoczynku i rekreacji oraz dostęp do tanich, zdrowych warzyw czy owoców,
- działki są, więc urządzeniami ukierunkowanymi na wspieranie socjalno-bytowych potrzeb członków społeczeństwa, które wypełnia nasz Związek.


Mamy, zatem prawo twierdzić, że część zadań publicznych Państwa w stosunku do obywateli wypełnia Polski Związek Działkowców. Mamy również prawo twierdzić, że Rodzinne Ogrody Działkowe zrzeszone w Polskim Związku Działkowców są przykładem jak może funkcjonować w Polsce obywatelskie społeczeństwo.


Działkowcy i nasz Związek charakteryzują się znaczną aktywnością i zdolnością do samoorganizacji oraz określania i osiągania zakreślonych celów bez impulsu ze strony władzy publicznej.
Daliśmy temu wyraz w czasie trwania naszego, historycznego I Kongresu PZD odbytego w 2009 roku. W sposób kulturalny i bez okazywania zbędnych złych emocji działkowcy pokazali władzy ustawodawczej i wykonawczej, że potrafimy walczyć o nasz Związek i prawa nabyte.


Taką jedność w obronie Ustawy o ROD działkowcy okazują również w czasie odbywanych o tej porze roku Ogrodowych, Okręgowych i Krajowych Dniach Działkowca. Uważamy, że nadszedł już czas, by naczelne konstytucyjne organy Państwa zaangażowały się w obronę naszego Związku. Związku, który od 20 lat jest wciąż i wciąż zaskakiwany różnymi pomysłami, a których jedynym celem jest pozbawienie nas działkowców terenów użytkowanych przez nasze ogrody.


Wielka szkoda, że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego w Warszawie i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku nie chcą zauważyć, że nie ma w Polsce drugiej takiej społecznej organizacji jak nasz Związek liczący prawie milion członków. Tradycja i ogromne przywiązanie nas działkowców do naszych ogrodów i do naszego własnego Związku, trwanie w uznanej przez nas samorządności i samodzielności poprzez realizację pełnej demokracji pełnionej godnie we wszystkich strukturach organizacyjnych sprawiają, że Ustawa z 2005 roku, ogrody i nasz Polski Związek Działkowców do dziś istnieją.


Nie zgadzamy się, aby pozbawiano nas praw nabytych i łamano konstytucyjne gwarancje przynależne nam Obywatelom.
Polscy działkowcy, członkowie naszego Związku nie pozwolą, by w imię partykularnych interesów zniszczyć ponad 100 letni dorobek i tradycję polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego.
Istniejąca do 5 lat Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych sprawdziła się w codziennej praktyce i nie ma żadnej potrzeby, aby ją zmieniać.

Nasze stanowisko kierujemy do:


• Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego,
• Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza,
• Marszałka Sejmu RP Grzegorza Schetyny,
• Wicemarszałków Sejmu RP: Ewy Kierzkowskiej, Stefana Niesiołowskiego i Jerzego Wenderlicha,
• Przewodniczących Klubów Parlamentarnych: PO - Tomasza Tomczykiewicza, PSL -Stanisława Żelichowskiego i Lewicy - Grzegorza Napieralskiego,
• Posłów na Sejm RP: Jana Kulasa, Sławomira Neumanna, Kazimierza Smolińskiego, Stanisława Kalemby i Wiesława Szczepańskiego,
• Prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusza Kondrackiego,
• Przewodniczącego Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD Marii Fojt
• Prezesa Okręgowego Zarządu PZD w Gdańsku Czesława Smoczyńskiego.

Społecznie wykonujący mandat
Członkowie Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Gdańsku

Przewodniczący                               Bogusław Dąbrowski
Z-ca Przewodniczącego                    Elżbieta Senecka
Sekretarz                                       Jolanta Rutkowska
 

Członkowie:
Teresa Bielicka, Włodzimierz Jaworski, Marianna Krawczyk, Urszula Niewińska, Teresa Radomska, Karol Rozalewicz i Tadeusz Sakowicz.


Gdańsk, dnia 6 września 2010r.

« Powrót