wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko OZ PZD w Pile z dn. 30 sierpnia 2010r.

Strona główna

 


Stanowisko

Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Pile

z dnia 30 sierpnia 2010 roku

w sprawie Ustawy  o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 8 lipca

2005 roku.


Członkowie  Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców  wraz z Prezesami Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz członkami Okręgowej Komisji Rewizyjnej i Rozjemczej PZD w Pile uczestniczący w zebraniu poświęconemu jubileuszowi 5 lecia uchwalenia przez Sejm RP w 2005 roku ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych  z udziałem władz samorządowych Miast, Gmin i Powiatów oraz Parlamentarzystów stwierdzają, że ustawa sprawdziła się w funkcjonowaniu ogrodów i Związku.


Jest to ustawa, która kompleksowo unormowała najważniejsze sprawy dotyczące ogrodnictwa działkowego w Polsce. Jej zapisy zachowują sprawne  mechanizmy funkcjonowania Związku i rodzinnych ogrodów działkowych.

Z całą odpowiedzialnością stwierdzamy, że ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 2005 roku, bardzo dobrze służy działkowcom, ogrodom i Związkowi.

Jednak w roku jubileuszu naszej Ustawy nie możemy pominąć faktu ciągłych ataków na obowiązującą ustawę, na ogrody  i na Związek oraz na fakt, że w wyniku tych ataków za nienaruszalnością ustawy o ROD z 2005 roku wystosowano do władz tysiące stanowisk, protestów i apeli w jej obronie. W wyniku tych ataków  na listach poparcia dla ustawy   podpisy złożyło 620 tysięcy działkowców.

Dzisiaj z niepokojem odnosimy się do ataku  Rzecznika Praw Obywatelskich, który w swoim wystąpieniu do Ministra Infrastruktury porusza kwestie prawnych wątpliwości co do organu administracyjnego uprawnionego do sprawowania nadzoru  nad Związkiem oraz kwestionuje odbywanie walnych zebrań w ogrodach w drugim terminie.


Jednak największe nasze  zaniepokojenie  wzbudza wniosek z dnia 22 lutego 2010 roku skierowany przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności sześciu artykułów naszej Ustawy z Konstytucją RP. Kwestionowane artykuły przez Pierwszego Prezesa  Sądu  stanowią trzon ustawy o ROD i  dotyczą najważniejszych spraw dla działkowców, ogrodów i Związku.


W dniu 10 czerwca bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z zapytaniem prawnym sprowadzającym się do zakwestionowania art. 24 ustawy, który ustawodawca wprowadził do naszej ustawy aby roszczenia do gruntów ogrodów nie były wyrokiem dla rodzin działkowych użytkujących w nim działki.


Działania te wywołują nasz sprzeciw i ubolewanie, że inicjatywa ta wychodzi od Organów Sądowniczych, które nie podlegają kontroli wyborców.


Wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP został opracowany bez znajomości tradycji ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce i w krajach Unii Europejskiej, w których ogrody funkcjonują tak samo jak w naszym kraju. Autor wniosku nie uznaje faktu, że ogrody są własnością wspólną członków Związku bo to oni je budowali.


Wniosek ten traktujemy jako kolejną próbę pozbawienia działkowców ich ustawowych praw do działki  poprzez zmianę ustawy o ROD co doprowadzi w konsekwencji do likwidacji  ogrodów działkowych, Związku i ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce.


Działkowcy  i Organy samorządu Związku są zaniepokojeni biernością Organów Państwa  do tego co się dzieje wokół ogrodów działkowych i ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 8 lipca 2005 roku.
Biorący udział w naszym posiedzeniu Parlamentarzyści Północnej Wielkopolski oraz  doświadczeni  samorządowcy Miast, Gmin i Powiatów wiedzą jak  pozytywna jest rola i jaki wpływ posiadają rodzinne ogrody działkowe na jakość życia mieszkańców społeczności lokalnych. Znają nasze problemy bo aktywnie uczestniczą w życiu ogrodów i Związku.


Wielka szkoda, że tej świadomości nie wykazali wnioskodawcy kwestionujący  konstytucyjność siedmiu artykułów naszej ustawy.
Uczestnicy dzisiejszego posiedzenia  stwierdzają po raz kolejny, że nasza  ustawa  dobrze i właściwie służy działkowcom, ogrodom, miastom i lokalnym społecznościom uwzględniając interesy wszystkich grup społecznych.


Zapewniamy adresatów naszego stanowiska, że nadal będziemy podejmować działania w obronie ustawy o ROD z 8 lipca 2005 roku.

Stanowisko kierujemy do:


1. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego,
2. Prezesa Trybunału Konstytucyjnego dr Bohdana Zdziennickiego,
3. Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza,
4. Marszałka Sejmu RP Grzegorza Schetyny,
5. Senatorów i Posłów ziemi pilskiej,
6. Rzecznika Praw Obywatelskich Prof. Ireny Lipowicz,
7. Premiera Rządu RP Donalda Tuska,
8. Prezesa Krajowej Rady PZD Eugeniusza Kondrackiego.

Podpisy uczestników zebrania Okręgowego Zarządu PZD w Pile        

 69 podpisów

Piła, dnia 30 sierpnia 2010r.

« Powrót