wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

List Pana Jana Mathiasa w sprawie wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności sześciu artykułów Ustawy o ROD z dnia 8 lipca 2005 r. z Konstytucją RP

Strona główna

 

Trybunał Konstytucyjny
Warszawa


Jestem działkowcem prawie od 25 lat. Zapoznałem się z wnioskiem Prezesa Sądu
Najwyższego Pana L. Gardockiego z dnia 22.02.2010 skierowanego do
Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności sześciu artykułów Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 08.07.2005 z Konstytucją RP.


Porównałem wniosek z naszą ustawą i poczułem się głęboko wstrząśnięty.
Zarzuty zawarte we wniosku są nie tylko przeciwko naszej ustawie, ale przede wszystkim przeciwko nam działkowcom. Niesłusznie kwestionuje się użytkowanie gruntów przez PZD, członkowstwo i przekazywanie działki, prawo własności obiektów, urządzeń i nasadzeń, na działce.


Jeżeli coś się kwestionuje to powinni to być coś krzywdzącego dla obywateli. Tymczasem kwestionowane artykuły naszej ustawy są dla mnie i dla działkowców bardzo korzystne i dopiero ich zmiana w rozumieniu Sędziów byłaby krzywdząca dla działkowców. Nie trudno więc zrozumieć, że działania Sądu Najwyższego są kontynuacją długotrwałej kampanii dążącej do likwidacji Ogrodów Działkowych.


Wniosek Prezesa SN jest dziwny, gdyż nie chodzi o to aby Trybunał Konstytucyjny zbadał artykuły, ale żeby stwierdził, że są one niezgodne z Konstytucją RP. Składałem kiedyś podpis w obronie ustawy o ROD, inni działkowcy złożyli jeszcze ok. 620 tys. podpisów. Uważałem, że nasza ustawa nie podoba się politykom, ale okazuje się, że nie podoba się również Sądowi Najwyższemu, który powinien bronić sprawiedliwości. Dla mnie ustawa o ROD jest sprawiedliwa. Piękna jest idea ogrodnictwa działkowego w Polsce, która ma długą ponad 100-letnią historię. Ogrody działkowe zakładali nawet kapitaliści dla swoich pracowników.

Od 1989 r. ogrody działkowe przestały powstawać, a władza i politycy ciągle myślą jak je zlikwidować.
Mam działkę w Chorzowie, ogród ten powstał na nieużytkach. Dziś jest piękną oazą zieleni obok powstałego osiedla. Ogród nasz jest miejscem aktywnego wypoczynku. Ludzie poznają tu przyrodę i uczą się do niej szacunku. Postępuje integracja społeczna, działalność socjalna i wiele innych działań na rzecz dobra wspólnego. Trójka moich dorosłych dziś dzieci, każde wakacje spędzała na działce, gdyż nie stać nas było na wyjazd na wczasy.

Dlaczego ktoś chce zniszczyć tak wspaniałą ideę, która jest jedyną alternatywą wypoczynku dla tak wielu ludzi?
Reasumując, apeluję do Szanownych Sędziów Trybunału Konstytucyjnego o pozostawienie naszej ustawy o ROD w dotychczasowym kształcie, gdyż stoi ona na straży należnych nam praw. Będę wspierał działania naszego Związku.
 

                                                                     Jan Mathias
                                                          Rodzinny Ogród Działkowy
                                                               „NIEDŹWIEDZINEC"
                                                                   w Chorzowie
Otrzymują:


— Trybunał Konstytucyjny
— Marszałek Sejmu


Chorzów 14.07.2010 r.

« Powrót