wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego R.O.D. „RADOŚĆ" w Złotym Stoku

Strona główna

RODZINNY OGROD DZIAŁKOWY R.O.D. „RADOŚĆ”
w ZŁOTYM STOKU 7

PREZES TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO WARSZAWA

 
STANOWISKO
Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego R.O.D. „DADOŚĆ" w Złotym Stoku z dnia 24 kwietnia 2010 r. w sprawie wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z konstytucją sześciu artykułów ustawy z dnia 8 lipca 2005 r o rodzinnychogrodach działkowych.


Uczestnicy Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego po zapoznaniu się z treścią wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP sześciu zapisów artykułów ustawy o ROD z dnia 8-go lipca 2005 r. pragną wyrazić swoje niezadowolenie i dezaprobatę. Poczynania te po raz kolejny wymierzone są przeciwko Polskiemu Związkowi Działkowców, Krajowej Radzie przeciwko ogrodom oraz działkowiczom i zmierzają do likwidacji związku i ogrodnictwa działkowego w naszym kraju.


Nie po raz pierwszy kwestionuje się zapisy Ustawy o ROD, która chroni ruch ogrodnictwa działkowego i jest formą wsparcia dla wielu mniej zamożnych rodzin.
Ogrody działkowe to również ważny element zieleni naszych miast i osiedli to miejsce spacerów okolicznych mieszkańców to place zabaw dla dzieci i młodzieży. To tutaj niejednokrotnie odbywają się pierwsze lekcje przyrody podczas których młodzież szkolna poznają nowe odmiany warzyw i kwiatów to tutaj się- bawią, uczą i wspólnie z rodzicami wypoczywają.
To właśnie na swoich działkach pośród własnoręcznie posadzonych i wypielęgnowanych drzew i krzewów spędzają swoje ostatnie lata życia emeryci i renciści.


Codzienne obcowanie z przyrodą jest dla tych ludzi niejednokrotnie jedyną dostępną formą spędzenia wolnego czasu z pożytkiem dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia. To nie tylko ekologiczne warzywa i owoce ale to również a może przede wszystkim miejsce gdzie czują się potrzebni i ważni budując i uprawiając ten mały skrawek ziemi.


Ludzi tych z pewnością nie stać na wyjazdy do znanych kurortów wypoczynkowych, czy wojaży zagranicznych - ba nie stać ich niejednokrotnie na żaden wyjazd i od wielu lat ich jedynym miejscem czynnego wypoczynku jest działka w rodzinnym ogrodzie działkowym.


W to wszystko wierzyli przez wiele lat niektórzy nawet przez parę pokoleń.
W roku 1981 ruch działkowy uzyskał umocowania prawne w postaci Ustawy o
pracowniczych ogrodach działkowych gwarantując dzialkowiczom prawo do własności majątku wypracowanego i zgromadzonego na działce.
Następny akt prawny dający działkowiczom gwarancje stabilizacji funkcjonowania ogrodów uchwalony w Majestacie Prawa przez Sejm, podpisany przez Prezydenta naszego państwa to Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 8.07.2005 r. (sprawdzona oczywiście przez prawników i konstytucjonalistów czy jest zgodny z konstytucją naszego Państwa)

I oto po 25 tatach ustawa ta kwestionowana jest przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego aż w sześciu punktach wydaje się to co najmniej dziwne rodzi wiele pytań, podejrzeń oraz nieufności do osób, które tworzą prawo i stoją na straży tego prawa. Czy taką Polskę mamy budować czy znowu interesy niektórych ugrupowań politycznych czy też wąskich grup mają być ważniejszy niż dobro ponad miliona mniej zamożnych rodzin zrzeszonych w strukturach Polskiego Związku Działkowców
Ufamy i mamy nadzieję, że żyjemy w Państwie prawa i na drodze konsultacji oraz dialogu będziemy wspólnie udoskonalać prawo działkowe w imię sprawiedliwości społecznej. Uwzględnienie przez Trybunał Konstytucyjny wniosku Pana Prezesa byłby naszym zdaniem sprzecznym z wartościami jakie są głoszone w Wolnej Polsce i zabezpieczone w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
To właśnie konstytucja gwarantuje nam prawo do spokojnego gospodarowania i uprawiania działki, która jest dla wielu ludzi sensem i radością życia.
Nic powinno się niszczyć czegoś co jest dobre i przydatne co dobrze służy ludziom od ponad 100 lat.


Nie niszczmy dorobku, pracy i wysiłku wielu pokoleń działkowców i ich rodzin, uszanujmy podpisy i petycje kierowane do najwyższych władz politycznych, państwowych i ugrupowań politycznych.
W załączeniu lista uczestników walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego ROD "Radość"

Przewodniczący Walnego Zebrania
 Leszek Janiec

Prezes
ROD „Radość'
 Mieczysław Szłapa

44 podpisy działkowców

« Powrót