wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Wiesławy Bukowskiej z Turka

Strona główna

Wiesława Bukowska z Turka

Pan
Prof. Dr. Hab. Lech Gardocki
Pierwszy Prezes
Sądu Najwyższego RP

Jako działkowiczka Rodzinnego Ogrodu Działkowego „W. Orłowskiego” w Turku jestem zszokowana informacją, że Pan Prezes Sądu Najwyższego, złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności z Konstytucją RP sześciu artykułów. Jako wieloletni członek Polskiego Związku Działkowców, pozwalam sobie zabrać głos, w tej prawie ogólnonarodowej dyskusji nad Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi.
Często tereny rodzinnych ogrodów działkowych, to tereny dawnych nieużytków, straszące, porośnięte krzakami, zostały przekazane społeczeństwu do zagospodarowania. Zawsze miały one charakter urządzeń użyteczności publicznej, zarządzana przez samych działkowców jako forma samorządności bezpośredniej. To działkowcy sami wybierają Zarząd i Komisje wyborach bezpośrednich na walnych zebraniach. Działkowcy indywidualnie angażują się w pracę na rzecz swoich działek jak i środowiska, co podkreśla samorządność zorganizowaną. Nie mogę zgodzić się z zarzutami dotyczącymi art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 lipca 2005 roku o rodzinnych ogrodach działkowych. Przecież każdy działkowiec za własne pieniądze budował altany i urządzenia znajdujące się na działce, dokonywał nasadzeń. Czy można kwestionować prawa działkowców do ich własności, podobnie jak prawa dziedziczenia wskazując następcę działki. To też gwarantuje Konstytucja RP z 1997 roku.
Konstytucja RP w art. 21 ust. 1 mówi „Rzeczypospolita Polska chroni własności i prawo dziedziczenia”. Czy takim przypadku zasadne jest kwestionowanie prawa własności do tego co sami zbudowaliśmy. Konstytucja RP zapewnia obywatelom wolność tworzenia i działania organizacji samorządowych (art. 12 i art. 17, ust. 2). Czy społeczeństwo obywatelskie, to takie, które tworzy samorządy, stowarzyszenia i działa poprzez nie dla siebie w ramach przepisów i dla dobra ogólnego? Właśnie Polski Związek Działkowców jest takim stowarzyszeń, do którego przystąpili ludzie dobrowolnie i działają w ramach określonych przepisami.
W moim odczuciu wniosek Prezesa Sądu Najwyższego ma charakter koniunkturalny, wpisując się w bezgraniczną walkę przeciwko działkowcom. Proszę uwzględnić poglądy działkowców wyrażonych w ponad 620 tysiącami podpisów w obronie Rodzinnych Ogródków Działkowych.

Łącze wyrazy szacunku
/-/ Wiesława Bukowska

Turek, 2 maja 2010 r.

« Powrót