wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko OKRĘGOWEJ TORUŃSKO - WŁOCŁAWSKIEJ KOMISJI REWIZYJNEJ w sprawie wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego

Strona główna


STANOWISKO
OKRĘGOWEJ TORUŃSKO - WŁOCŁAWSKIEJ KOMISJI REWIZYJNEJ w sprawie wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją Polski ustawy z dnia 8 lipca 2005 roku o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

Do Prezesa Trybunału Konstytucyjnego w Polsce


Prowadzone od szeregu lat przez różne instytucje i organy państwa działania zmierzające do podważenia legalności istnienia Polskiego Związku Działkowców i jego statutowych, od najniższego szczebla wybieralnych w sposób demokratyczny władz, są dla nas zupełnie niezrozumiałe.


Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego pan Lech Gardocki złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją naszego kraju sześciu zapisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, uchwalonej przez Sejm Polski 8.07.2005 roku.


Zapisy te mają zasadnicze znaczenie dla zachowania trwałości naszych ogrodów.
Dlatego my, przedstawiciele Okręgowej Komisji Rewizyjnej, prosimy Sędziów Trybunału Konstytucyjnego w Polsce o wnikliwe przeanalizowanie zapisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 2005 roku, mając na względzie przede wszystkim dobro społeczne, zachowanie ogrodów i działek użytkowanych przez niezamożną grupę społeczną, ludzi, których nie stać na kupno prywatnej parceli.
Zakwestionowane przepisy ustawy o ROD Polskiego Związku Działkowców z 2005 roku dotyczą najważniejszych, żywotnych praw działkowców. J

uż podważenie sensowności Art. 10, który podtrzymuje obowiązującą od zarania ruchu działkowego zasadę nieodpłatnego przekazywania terenów publicznych pod ogrody, spowoduje kres rozwoju ogrodnictwa w Polsce. Niewielkie kawałki gruntu w ogrodach Polskiego Związku Działkowców, zagwaran - towane zapisami w księgach wieczystych, dają działkowcom gwarancję bezpiecznego, stabilnego pobierania pożytków, spędzania wolnego czasu, przekazywania działki bliskiej osobie.


Art. 15 ust. 2 ustawy o ROD z 2005 roku gwarantuje działkowcom własność nasadzeń i obiektów usytuowanych na działce. Kwestionowanie tego zapisu godzi w prawa miliona polskich rodzin, stanowi bowiem próbę odebrania im własności - altan, całej infrastruktury wypracowanej latami przez działkowców. Jeśli ziemia nie będzie w ich posiadaniu na prawach własności, to zgodnie z polskim prawem, wszystko co będzie znajdować się na działce stanie się własnością ,np. gminy. Kto zwróci działkowcom pieniądze za poczynione nakłady inwestycyjne, często robione latami.

Wiemy, że ziemia działkowców jest łakomym kąskiem dla biznesu, a w finansach nie ma sentymentów. Działkowcy zostaną usunięci ze swoich poletek w majestacie prawa. Tylko jakiego prawa?! Dla bogaczy!
Prosimy o wnikliwe przeanalizowanie naszej ustawy o ROD z 2005 roku i wzięcie pod uwagę dobra działkowców, dla których działka to: wczasy dla całej rodziny, zdrowe, ekologiczne warzywa i owoce, z pietyzmem uprawiane rabatki kwiatowe, oazy zieleni w miastach.


Mamy nadzieję, że kierowany przez Pana Prezesa Trybunał Konstytucyjny dokona właściwej i zgodnej ze sprawiedliwością społeczną interpretacji przepisów obowiązujących w naszym demokratycznym kraju.
Z wyrazami szacunku


Komisja Rewizyjna Okręgu Toruńsko - Włocławskiego

Toruń, 29.05.2010. 

« Powrót