wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Pani Marzeny Smęder Przesa ROD "Płaszów" w Krakowie ws. niezgodności przepisów Ustawy o ROD

Strona główna

Marzena Smęder

 Krasickiego 14a/16 Kraków


Biuro Trybunału Konstytucyjnego

 Sekretarz Trybunału Al. J.Szucha 12a 00-918 Warszawa

W związku ze złożeniem przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Prof. dr hab. L. Gardockiego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP szeregu zapisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych wyrażam głębokie oburzenie w związku z próbami działania na niekorzyść naszego Związku i jego członków - składam zdecydowany sprzeciw wobec takiej inicjatywy.


Jako długoletni członek naszego Związku ( od 28 lat) oraz aktywny działacz w jego strukturach z ubolewaniem przeczytałam treść wniosku Profesora Gardockiego. Wynika z niego całkowita nieświadomość fundamentalnego znaczenia, jakie ma ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych oraz ogólnopolski samorząd - Polski Związek Działkowców dla obrony praw działkowców.


Jestem Prezesem zarządu rodzinnego ogrodu działkowego „Płaszów" w Krakowie, jednego z najstarszych ogrodów w naszym mieście- istnieje bowiem od 75 lat. Zgodnie z przeszło 110-letnią tradycją ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich, ogrody zawsze były formą wsparcia dla mniej zamożnych rodzin. W chwili obecnej również zdecydowana większość działkowiczów użytkowników to ludzie ubodzy. Praca na działce, dbałość o uprawy to doskonała forma aktywizacji tych osób, zaś oparcie zarządu ogrodami na samorządzie działkowców kształtuje postawy obywatelskie i uczy współdziałania.


Wysokie wartości społeczne realizowane przez ogrodnictwo działkowe, spowodowały nadanie ogrodom działkowym wielu przywilejów ze strony władz publicznych. Najważniejszym z nich były i są preferencyjne warunki przekazywania terenów. Będąc formą wsparcia dla najuboższych członków społeczeństwa, ogrody korzystały ze zwolnienia od opłat za zajmowane przez działkowców grunty. W ten sposób prawo do wsparcia socjalnego w  postaci działki jest dostępne dla każdego, nawet najmniej zamożnego obywatela.

 Prawo własności do nasadzeń i urządzeń na działce wiąże się z nakładami, które każdy działkowiec ponosi na swojej działce, często kosztem bardzo wielu wyrzeczeń. Działki użytkowane są przez całe rodziny, dzieci. Wnukowie pomagają starszemu pokoleniu, dlatego logiczny jest wybór następnego użytkownika z grona najbliższych.


Rzeczywistość, w której funkcjonują ogrody, znamy najlepiej my, działkowcy; dostrzegajmy bowiem ogromne znaczenie, jakie dla obrony naszych praw ma ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych oraz ogólnopolski samorząd - Polski Związek Działkowców. Reprezentuje on milion rodzin i stanowi dla władz publicznych społecznego partnera . Tylko Polski Związek Działkowców może stanie skutecznie obronić ogrody przez masową likwidacją !


Proszę zwrócić uwagę na olbrzymie poparcie działkowcy obdarzyli ustawę o ROD oraz funkcjonujący w oparciu o nią ich Związek. Setki tysięcy podpisów zebranych wśród działkowców pod petycją o zachowanie obecnego kształtu ustawy jest tego najlepszym dowodem. Uważam, że jest to najistotniejszy głos społeczny, który powinien być brany pod uwagę przez każdą władzę, również sądowniczą


Z poważaniem
Marzena Smęder


Do wiadomości:

1 x adresat
1 x Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Prof. dr hab. Lech Gardocki
1 x Okręgowego Zarządu Małopolska w Krakowie
1 x a/a.

« Powrót