wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko uczestników Walnego Zebrania ROD "Lotos" w Szczakach

Strona główna

 

ROD „Lotos" 
w Szczakach
Warszawa, dnia 24 kwietnia 2010 r.

STANOWISKO
Uczestników Walnego Zebrania Sprawozdawczo-wyborczego ROD „Lotos" w Szczakach, z dnia 24 kwietnia 2010 r. w sprawie wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP do Trybunału Konstytucyjnego.

My uczestnicy Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego ROD „„Lotos" w Szczakach, po zapoznaniu się z wnioskiem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Pana Prof. Dr hab. Lecha Gardockiego, skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP szeregu artykułów ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych nie zgadzamy się z tym wnioskiem.
Ruch działkowy w Polsce ma już ponad stuletnią tradycję. Oparty jest na podstawowej zasadzie, że działkowcy otrzymują w użytkowanie niewielki kawałek ziemi, którą zagospodarowują z przeznaczeniem na uprawy ogrodnicze i miejsce wypoczynku. Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych sankcjonowała układ organizacyjno prawny gwarantujący działkowcom prawo do własności majątku wypracowanego i zgromadzonego na działce. Dawała też Polskiemu Związkowi Działkowców, będącemu samorządną organizacją społeczną, prawo do organizowania ruchu działkowego w Polsce i zarządzania majątkiem związkowym i terenami stanowiącymi najczęściej własność Skarbu Państwa lub nabywanymi przez państwowe zakłady pracy.
Ustawa ta od początku stanowiła przedmiot ataków różnych środowisk politycznych traktujących ogrody działkowe w miastach, jak wolne tereny do robienia interesów. W obronie ustawy i praw działkowców Związek zebrał blisko 620 tys. podpisów, czego przeciwnicy ruchu działkowego zdają się nie zauważać.
Nie pozwolimy na usunięcie zapisów Art. 15 ust. 2 Ustawy gwarantujących prawie milionowej rzeszy działkowców prawa własności do naniesień i nasadzeń na użytkowanych działkach, tylko w imię zasady przyzwoitej legislacji nie liczącej się człowiekiem i jego krzywdą.
Nie zgadzamy się na odebranie prawa do przekazywania gruntów pod ogrody działkowe przewidzianego w Art. 10 Ustawy. Odebrałoby to możliwość odtwarzania likwidowanych ogrodów, co prowadzi do marginalizacji ruchu działkowego.
. Nie możemy pozwolić na odebranie samorządnemu Związkowi prawa do decydowania o przydziale dziatek w ogrodach zorganizowanych przez Związek i możliwości egzekwowania przestrzegania prawa przez działkowców, co gwarantuje Art. 30 i 31 ust. 1-3 Ustawy.
Apelujemy do Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Postów i Senatorów, aby pozostawili Ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych w jej dotychczasowym kształcie, gdyż broni ona skutecznie praw działkowców przed zakusami wielkiego kapitału I grup interesów, a każda jej zmiana łączy się z krzywdą prostego obywatela, któremu może ona odebrać dorobek często całego życia.


Uczestnicy

Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego

 ROD „Lotos" w Szczakach


Otrzymują:
Trybunał Konstytucyjny,
Marszałek Sejmu,
Marszałek Senatu,
Szefowie Klubów Parlamentarnych.

(w włączeniu lista podpisów uczestników Zebrania) - 22 podpisy

 

« Powrót