wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Apel Prezes ROD "Witamina" w Szczytnie Haliny Sędrowskiej

Strona główna

PREZES ROD „WITAMINA" w Szczytnie

Halina Sędrowska

 

Krajowa Rada

 PolskiegoZwiazku Działkowców

 

 

Obrona praw nabytych

 

Ogrody działkowe istnieją w Polsce od ponad 100 lat i z działek ogrodniczych korzysta ponad milion użytkowników. Uważam że nadal podstawą funkcjonowania grodów jest Ustawa z dnia 8 lipca 2005 roku /Dz.U. z 2005 roku Nr 169 poz.l419;zm. Dz.U z 2006 Nr 220, poz.600 w niezmienionej formie łącznie z niezmienionymi i nie usuwanymi sześcioma artykułami, które zostały zakwestionowane ostatnich latach ponad 620 tys. działkowców złożyło swoje podpisy wraz ze swoim danymi personalnymi w obronie przepisów Ustawy o ROD.

 

Projekt przedmiotowej Ustawy przeszedł wszystkie etapy i procedury legislacyjne jak również i zgodność zapisów z naczelnym aktem - Konstytucją. Dlaczego to Ustawa wbrew woli działkowców i organów Związku ma być zmieniana.

 

Sytuacja, która by powstała w Związku z usunięciem lub zmianą przedmiotowych zapisów w ustawie dla ogrodów, działkowców i struktur Polskiego Związku Działkowców - uzasadnienie faktyczne i prawne:

 

Art. 10 Od początku powstania ogrodów grunty stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego były przekazywane nieodpłatnie dla Polskiego Związku Działkowców.

Jest to prawo nabyte. Zmiana tego zapisu prowadziłby do likwidacji użytkowania wieczystego i zmiany formy na odrębną własność. Wiązałoby się to z dużymi obciążeniami finansowymi dla struktur Związku i bezpośrednio dla działkowców.

 

Art. 14 ust.l i 2 i w związku ust.4. Dzięki zapisom w w/w artykule i przepisami wykonawczymi Zarząd ROD w istniejących już ogrodach ma prawo na podstawie Uchwały przydzielić dla członka PZD bezpłatnie i na czas nieokreślony działkę do użytkowania. Jest to uprawnienie trwałe i niepodważalne gdyż na mocy ust.2 i 4 może być zawarta na wniosek działkowca umowa cywilno-prawna w formie aktu notarialnego oraz może otrzymać zapis w księdze wieczystej. Wykreślenie lub zmiana tego artykułu nie daje gwarancji stabilnego prawa do użytkowania na czas nie oznaczony.

 

 Art. 15 ust.2. Nasadzenia na działce, poprawienie konsystencji gleby poprzez jej nawożenie, altanki, ogrodzenia - wypracowali to własnymi siłami działkowcy. Są to w większości osoby mniej zamożne finansowo i głównie w starszym wieku emeryci, renciści, również bezrobotni, Ciężko było odłożyć pieniądze albo trzeba było brać pożyczkę żeby jakoś własną działkę urządzić. Wszystko zostało nabyte dzięki pracy działkowca i jego rodziny z własnych prywatnych środków. Nadal jest i powinna to być własność działkowca.

 

Art.30. Polski Związek Działkowców ma prawo posiadać statut oraz zrzeszać członków użytkujących działki w rodzinnych ogrodach działkowych. Składka członkowska nie jest wysoka dla działkowca i aktualnie w

bieżącym roku wynosi tylko 17 groszy od 1 m2. Opłata roczna, jednorazowa, Nie ma czynszów i opłat miesięcznych.

 

Art.31ust.l-3 Dlaczego podważa się zasady przydziału działek przez Zarządy ROD i Statut PZD. Przecież Polski Związek Działkowców posiada wpis w KRS /Krajowym Rejestrze Sądowym/ gdzie wymagane było przedłożenie Statutu. Statut był analizowany, weryfikowany i jest prawomocny. Polski Związek Działkowców jest osobą prawną i prowadzi zgodnie obowiązującymi zasadami wszystkie ewidencje i pełną księgowość.

 

Art.31 ust.4 Zapis w w/w artykule w sposób precyzyjny określa zasady przydziału po zmarłym członku PZD. Nadal pierwszeństwo powinny mieć osoby bliskie z rodziny wspólnie użytkujący działkę. W przypadku ubiegania się więcej niż jednej osoby - wybór należy do Zarządu ROD. Zarząd w mniejszych i średnich ogrodach zna dobrze działkowców. W w/w i innych sprawach mamy prawo zapraszać na posiedzenia Zarządu konkretne osoby, jeżeli sprawa bezpośrednio dotyczy. Wysłuchujemy stron. Wielokrotnie podejmujemy mediacje i dochodzimy do kompromisu. Przydział działek na podstawie Uchwały oraz innych rozstrzygnięć i spraw jest w krótkim czasie. Przy braku tego zapisu sprawy byłyby rozpatrywane na zasadach ogólnych na drodze administracyjnej lub sądowej. Działka leżałaby odłogiem bo sprawy długo byłyby załatwiane. Wiemy jak długo trwają spawy cywilne w sądach. Nikt nie miałby tytułu prawnego do działki i w efekcie nikt by jej nie uprawiał a zielsko, pnącza i źdźbła traw i chwastów szybko przeniosą się na sąsiednie działki. Przebywać mogłyby na tej działce niepowołane osoby zagrażające bezpieczeństwu i porządkowi lub nieuprawnieni obcy użytkownicy. Dodatkowe uzasadnienie faktyczne: Szczególnie duże nasilenie ruchu działkowego i powstawanie nowych ogrodów występowało po II-giej wojnie światowej w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych. Młodzież z roczników wyżu demograficznego ze wsi i małych miast, po ukończeni szkół podstawowych i ponadpodstawowych migrowała do miast. Podejmowali pracę zawodową, urządzali się w mieście. Nadal pozostawały związki ze wsią i ziemią. Przecież w wieku dziecięcym i w młodości pomagali rodzicom lub dziadkom uprawiać ziemię rolną albo w miastach ogródki przydomowe. Później też przyjeżdżali na wakacje, na urlopy. Większość zamieszkała w blokach z dużej płyty. Każdy tęsknił i marzył za skrawkiem ziemi, roślinami. W Ogrodzie, w którym jestem Prezesem w latach siedemdziesiątych pracownicy dużego zakładu poświęcili cały roczny fundusz socjalny i pomagali społecznie bez jakiejkolwiek zapłaty żeby urządzić ogród. Większości działkowiczów nie stać żeby kupić działkę budowlaną, wybudować dom i posiadać ogródek, bądź zakupić domek z ogródkiem. Posiadamy działeczki ogrodniczo-warzywne. Ogrody działkowe powinny być i dbajmy o to, żeby jak najmniej zabierano ogrodowej zagospodarowanej ziemi na inne cele inwestycyjne.

W innych państwach np. w Niemczech ogródki urządzają na dachach domów lub wieżowców. Nasi działkowcy mają prawo mieć normalne działki na ziemi, w ogrodach.

 

Ważnym aspektem jest możliwość aktywizacji fizycznej osób w starszym wieku, a w szczególności weteranów pracy, emerytów, rencistów. Mogą fizycznie popracować na świeżym powietrzu. Mniej chorują na reumatyzm, kręgosłup, stawy, drogi oddechowe. Kolejną ważną sprawą jest produkcja świeżej ekologicznej żywności. Rodzina, znajomi mogą spożywać zdrową żywność bez nawozów sztucznych i która nie jest genetycznie modyfikowana Przecież w zachodnich krajach żywność genetycznie modyfikowaną- GMO reklamują i sprzedają. Nie jest to dobra dla organizmu żywność. W skróconym zapisie wyjaśniam też sprawę odrębnej własności gdyż poprzez uchylenie lub zmianę przedmiotowych zapisów Ustawy byłyby przesłanki do jej wprowadzenia. Nie jest to korzystne dla mniej zamożnych działkowców. Są to koszty ponoszone z tytułu dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, a usługi te nie są tanie. Przy odrębnej własności musiałyby być wycena przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego w postaci operatów szacunkowych nieruchomości - kolejne wydatki. Wyceny dokonywane są w większości poprzez określenie rodzaju ceny rynkowej i poprzez procedurę korygowania ceny średniej. Bywa to tak, że im więcej działkowiec wypracował i włożył własnych pieniędzy na zagospodarowanie to wycena będzie odpowiednio wyższa i wyższe kwoty zapłaci za odrębną własność przy oferowanych bonifikatach.

Myślę, że przy wspólnym zaangażowaniu wszystkich struktur i organów PZD mamy szanse żeby Ustawa nie była zmieniana a działkowcy z poczuciem bezpieczeństwa i stabilności mogli użytkować i uprawiać swoje działki. Oczywiście mam propozycje do Rady Krajowej PZD i jej Prezydium żeby trochę w większym stopniu konsultować również z Prezesami ROD sprawy ważniejszych wewnętrznych przepisów wykonawczych. Nie ma to związku z żadną zmianą podstawowego zapisu, którym jest prawomocna Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych, która nie powinna być zmieniana.

 

Z poważaniem PREZES ROD „WITAMINA" w Szczytnie

Halina Sędrowska

 

Do wiadomości:

1.         Trybunał Konstytucyjny,

2.         Prezes Sądu Najwyższego

3.         Sejm RP

4.         Senat RP

5.         Krajowa Rada PZD

6.         OZ Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

« Powrót