wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko działkowców z okręgu szczecińskiego z ROD im. B. Chrobrego

Strona główna

PZD
ROD im. B. Chrobrego w Szczecinie

Stanowisko
działkowców z okręgu szczecińskiego w sprawie zaskarżenia ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego.
 


Wniosek o stwierdzenie niezgodności arl|. 10, 14, i5, 30 i 31 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z przepisami art. 2, 2!, 31, 32, 58 i 64 Konstytucji RP jest dla Nas wielkim zaskoczeniem. Zaskoczenie to wynika z tego, iż wniosek pochodzi ze źródła, które w sposób znamienny zajęło się tym problemem,
Ostatnio napływające sygnały zainteresowania się ustawą o ROD przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz prowadzone prace analityczne w Ministerstwie Infrastruktury wywołują odczucie, że przystąpiono do wcześniej zamierzonej „koronkowej roboty" w celu znalezienia argumentu na poparcie tezy o konieczności zmian ustawowych w dziedzinie ogrodnictwa działkowego.
Ustawa o ROD reguluje prawnie całość rodzinnych ogrodów działkowych, nie reguluje całościowo ogrodnictwa w Kraju. Dla rodzinnych ogrodów jest to prawidłowe rozwiązanie prawne. Ustawa została poparta naszymi podpisami w jej obronie, których jak widać w cale nie bierze się pod uwagę.
Jeżeli Trybunał Konstytucyjny podzieliłby zdanie autora wniosku, to w ogrodach nastąpi ogólny chaos. Ogrody rozsypią się przez, wzajemne zwalczanie się konkurencyjnych podmiotów. Stanie się rzecz, której pokolenia nie wybaczą.
Zdajemy sobie sprawę, że Sądy są po to, aby rozstrzygać. Wyroków sądowych nie komentujemy, ale prosimy o rozwagę i przeanalizowanie, czy nawet „wygładzenie" zapisów ustawy w przypadku dysharmonii jest opłacalne, czy cena rozbicia organizacji dobrze funkcjonującej gwoli poprawienia prawa nie obróci się przeciwko działkowcom, którzy będą dobre prawo, ale nie będą mieli ogrodów i działek.
Dlatego zwracamy się do Sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz Parlamentarzystów RP o odpowiednie wyważenie racji.
 

57 podpisów działkowców

« Powrót