wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko uczestników plenarnego zebrania OZ Podlaskiego w Białymstoku

Strona główna

Stanowisko
Uczestników plenarnego zebrania Okręgowego Zarządu Podlaskiego Polskiego Związku Działkowców w Białymstoku 
w dniu 10.03.2010r.

w sprawie: wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego


Członkowie OZP PZD w Białymstoku, po zapoznaniu się z ogłoszonym w prasie wnioskiem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z dn. 22.02.2010r. skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie pięciu artykułów: 10, 24 ust. 1 i 2, 15 ust. 2, 30 i 31 ust. 1-4 Ustawy o ROD z 8.07.2005r. za niezgodne z Konstytucją stwierdzają, że jest to kolejny już atak na Polski Związek Działkowców, ogrody, ustawę o ROD i działkowców.
Atak ten jest sprawą czysto polityczną i doskonale wpisuje się w cały ciąg poprzednich ataków zaczynających się od prób partii Prawo i Sprawiedliwość zlikwidowania PZD oraz znacjonalizowania majątku działkowców i Związku poprzez wprowadzenie przez organy rządowe i Sejm RP wielu ograniczeń w ustawach, których zapisy również obowiązują PZD jak: Specustawa Drogowa i Prawo Budowlane.
Próby ograniczeń dotyczą nie tylko ustaw lecz pochodzą z takich instytucji jak: Najwyższa Izba Kontroli, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Minister Infrastruktury, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Jednakże wystąpienie Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jest bodajże najgroźniejsze, gdyż pochodzi od największego autorytetu prawnego w kraju. Wydawać by się mogło, że jest to dokument nie podlegający żadnym dyskusjom. Ale rozpatrując wniosek, stwierdzamy, że godzi on w podstawowe interesy kilkumilionowej grupy osób korzystających z ogrodów działkowych w Polsce. Ogrodów, które poprzez ponad stuletnie istnienie nabyły prawa, którymi kierujemy się w swojej działalności, prawa które nie mogą podlegać bieżącym trendom koniunkturalnym, tym bardziej takim, które prowadzą do nacjonalizacji i komunalizacji, a co jest zawarte we wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, który powiela dekrety z lat czterdziestych ubiegłego wieku o nacjonalizacji drobnej wytwórczości i tzw. „rozkułaczeniu”.
Z powyższych względów zwracamy się do Trybunału Konstytucyjnego o oddalenie wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego w całości.

                                                                   Za 23 członków OZP PZD

 

 

« Powrót