wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Zarządu i Komisji Rewizyjnej i Rozjemczej ROD "Bogumiła Linki" w Szczytnie

Strona główna

Stanowisko Zarządu i Komisji Rewizyjnej Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Bogumiła Linki" w Szczytnie z dnia 11.05.2010 r.

Po analizie wniosku Prezesa Sądu Najwyższego Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 22 lutego 2010 r. skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzeniu niezgodności z Konstytucją RP sześciu artykułów ustawy o ROD z dnia 8 lipca 2005 roku, Zarząd oraz Komisja Rewizyjna naszego ogrodu stwierdza co następuje:
• Trybunał Konstytucyjny niejednokrotnie badał problematykę poruszaną we wniosku i nie wykazał żadnych zastrzeżeń co do prawomocności Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 8 lipca 2005 roku.
• Wniosek ten kwestionuje unormowania prawne zawarte w ustawie, a wykazane w nim zarzuty są bezpodstawne i mają charakter czysto polityczny.
• Zarzucanie monopolu PZD, który jest organizacją samodzielną i samorządną, a wszystkie organy statutowe wybierane są przez działkowców i reprezentują ich interesy, jest co najmniej zarzutem nieprzemyślanym. Taki sam zarzut można postawić innym organizacjom o zasięgu ogólnopolskim. Dla przykładu można „zająć się” np. Polskim Związkiem Łowieckim, Polskim Związkiem Wędkarskim czy też innymi organizacjami.
• Wniosek ten nie jest przypadkowy i jest kontynuacją nagonki prowadzonej przeciwko Związkowi. Jeszcze raz należy stwierdzić, że Polski Związek Działkowców jest samodzielną i samorządną organizacją. Nie ma przymusu przynależności do Związku, nikt nikomu nie broni i nie ma do tego prawa, aby zrzeszać się w inne organizacje czy stowarzyszenia, zakładać i prowadzić nowe ogrody.
• Niektórym siłom politycznym zależy, aby zlikwidować ogrody a grunty sprzedać na czysto komercyjne cele. Wnioskodawca postrzega ogrody i działki w kategoriach właśnie takich zwykłych obiektów komercyjnych, a nie szczególnych miejsc o znaczeniu socjalnym i publicznym Ogrody działkowe należące do PZD są urządzeniami użyteczności publicznej i służą nie tylko działkowcom, ale także społecznościom lokalnym.

Rządy państw Unii Europejskiej, do której i Polska należy, wspomagają organizacje społeczne. Tam stawia się na samorządność i samodzielność. Tam zadania publiczne należące zarówno do władzy centralnej, jak i terenowej powierzane są organizacjom pozarządowym, natomiast w Polsce chce się dokonać zniszczenia dobrze funkcjonującej samodzielnej organizacji, jakim jest Polski Związek Działkowców.
Nie wolno niszczyć ponad 100 letniego dorobku ruchu działkowego. Niepokojącym jest fakt, że osoby, które powinny stać na straży prawa występują przeciwko samodzielnej i samorządnej organizacji jaką jest Polski Związek Działkowców.

     Podpisy członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej


 

« Powrót