wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko działkowców z ROD "Irena" w Białej Podlaskiej

Strona główna

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW
Rodzinny Ogród Działkowy
„IRENA"
Ul. Kosynierów
21-500 Biała Podlaska

 
        Trybunał Konstytucyjny RP
        w Warszawie

Dotyczy: wniosku Pierwszego Prezesa Sadu Najwyższego RP w sprawie
„o stwierdzenie niezgodności sześciu art.. ustawy o ROD z dn. 8.07.2005r.  z Konstytucją RP”.

W związku ze złożonym wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją szeregu zapisów Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 8 lipca 2005 r., my działkowcy ROD „IRENA” w Białej Podlaskiej sprzeciwiamy się takim działaniom, które mają na celu uchylenie istniejącej ustawy.
Zaskarżając poszczególne przepisy kwestionuje się rolę istnienia ogrodów co zmierza do zablokowania rozwoju ogrodnictwa działkowego w Polsce. Kwestionowanie przepisu gwarantującego działkowcom własności nasadzeń i altan usytuowanych na ich działkach stanowi próbę odebrania własności mienia zbudowanego z własnych środków. Brak zapisu w ustawie, że jest to własność działkowców doprowadzi do komunalizacji dorobku polskich działkowców.
Zarzut powiązania użytkowania działki z członkostwem podważa zasadę samorządności organizacji. Członkostwo działkowców w PZD jest najbardziej słuszne, gdyż działkowcy korzystają w równych prawach z przywilejów i z obowiązków określonych w Statucie i Regulaminie ROD. Kwestionowanie prawa przydziału działek przez organy statutowe ogrodów jest niezrozumiałe i doprowadzi do próby ubezwłasnowolnienia samodzielności środowiska działkowego.
Zgodnie z 110-letnią tradycją ogrodnictwa działkowego w Polsce, to sami działkowcy budowali swoje ogrody, porządkowali nieużytki, użyźniali glebę, a zatem powinni mieć pełne prawo do decydowania o przyjęciu nowych członków do swojego ogrodu.
Zarzut do zapisu ustawy, że nie określa w sposób precyzyjny komu przypada działka po śmierci dotychczasowego użytkownika, wyraźnie pomija rolę działki jako świadczenia socjalnego. Określenie przejęcie działki przez osoby bliskie pozwoli określić komu jest bardziej potrzebna biorąc pod uwagę funkcję wsparcia ekonomicznego.
Stwierdzamy stanowczo, że wskazane we wniosku zarzuty do zapisów ustawy o ROD są bezpodstawne. Postrzegamy je jako kolejną próbę zmierzającą do uchylenia ustawy i likwidacji organizacji broniącej praw działkowców. Wypracowane rozwiązania w pełni odpowiadają potrzebom ogrodów.
Mamy nadzieję, że inicjatywa Pana Prezesa nie znajdzie poparcia w Trybunale Konstytucyjnym i nie pozbawi dotychczasowego prawa rozwoju ogrodnictwa działkowego dużej części polskiego społeczeństwa.

        Działkowcy z ROD Irena
        66 podpisów działkowców

Biała Podlaska dn. 26.04.2010 r.   

« Powrót