wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Walnego Zebrania Sprawoazdawczo - Wyborczego ROD " Senior" w Nowym Sączu

Strona główna

Stanowisko
Walnego Zebrania Sprawozdawczo - Wyborczego ROD „Senior" w Nowym Sączu z dnia 10 kwietnia 2010 roku w sprawie obrony Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 8 lipca 2005 roku, Działkowców, Ogrodów i Związku.


       Członkowie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Senior" w Nowym Sączu, uczestnicy zebrania po zapoznaniu się z wnioskiem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego w dniu 22 lutego 2010 roku o stwierdzenie nieważności sześciu artykułów obowiązującej ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych wrażają swój niepokój i protestują przeciwko takiemu traktowaniu działkowców i całego ruchu ogrodnictwa działkowego skupionego w PZD.
      Od wielu lat jesteśmy atakowani przez różne siły polityczne i lobby gospodarcze, które nie licząc się na naszą wolą wyrażoną złożonymi podpisami w ilości ponad 620 tyś. w skali kraju, chciało i chce nas nadal „uszczęśliwiać". Stwarzano kolejne projekty ustaw o ogrodach działkowych których istotą było rozbicie naszego Związku pod złudną i nierealną obietnicą uwłaszczenia działkowców. W rzeczywistości pozostałyby nieliczne ogrody, bowiem pozostałe byłyby zawłaszczone pod cele komercyjne. Skutki społeczne takich i podobnych rozwiązań uderzyłyby bezpośrednio w działkowców, w większości emerytów i rencistów.
     W podobny scenariusz wpisuje się wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP, a szczególnie treść jego uzasadnienia. W uzasadnieniu podnoszone jest często naruszenie zasady demokratyzmu i sprawiedliwości społecznej. Zarzuca się PZD, że jest organizacja korporacyjną, monopolistyczną, która łączy przydział i użytkowanie działki z przynależnością do tej organizacji. Szanowny Panie Pierwszy Prezesie Sądu Najwyższego RP naszym zdaniem wywody prawne w uzasadnieniu wniosku są oparte na fałszywej tezie z której wynika, że ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych winna „zaspakajać potrzeby" wszystkich stowarzyszeń i organizacji. Obecnie obowiązująca ustawa, uchwalona m. in. z inicjatywy działkowców dotyczy tylko rodzinnych ogrodów działkowych zrzeszonych w PZD. PZD jest jedyną organizacją, która kultywuje ponad 100-letnią tradycję ogrodnictwa działkowego w Polsce, zapewnia nam niezakłócone użytkowanie i wypoczynek na działce, zapewnia bezpieczeństwo i chroni nas przed roszczeniami różnych podmiotów i osób do gruntów na których funkcjonują ROD. Żadne stowarzyszenie, organizacja czy też wspólnota, która chce stworzyć ogród i posiadać działki nie jest uzależniona od członkostwa w naszej organizacji.
        Na uwagę zasługuje tutaj wystąpienie przedstawiciela Rządu Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury p. Olgierda Dziekońskiego (45 posiedzenie Sejmu w dn. 2 lipca 2009 roku), którego fragment chcielibyśmy zacytować - Wydaje się jednak, że dla realizacji tego celu nie jest konieczna likwidacja Polskiego Związku działkowców ani faktyczna nacjonalizacja części jego majątku. Należy rozważyć, czy nie można byłoby wypracować rozwiązania kompromisowego, które polegałoby na wprowadzeniu przepisu umożliwiającego przekazywanie gruntów pod ogrody działkowe w użytkowanie lub użytkowanie wieczyste również innym organizacjom, stowarzyszeniom zrzeszającym działkowców. Podkreślenia wymaga fakt, iż wolność zrzeszenia się zapewnia art. 58 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Ponadto zważywszy na fakt, że PZD posiada osobowość prawną, należy podkreślić, iż jego własność i inne prawa majątkowe podlegają ochronie prawnej na podstawie art. 64 ust. 2 Konstytucji.

      Obecnie obowiązująca ustawa, statut i regulamin spełniają nasze oczekiwania i pozwalają na niezakłócony rozwój naszych ogrodów. Apelujemy do wszystkich adresatów niniejszego dokumentu o poszanowanie naszej woli, integralności i status quo.

 
Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków
Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „SENIOR”
Przewodniczący Walnego Zebrania


 42 podpisy uczestników zebrania

Niniejsze stanowisko kierujemy do:
1.Prezesa Trybunału Konstytucyjnego dr Bohdana Zdziennickiego.
2.Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP prof. dr hab. Lecha Gardockiego.
3.Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza.
4.Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego.
5.Rada Krajowa PZD Warszawa.
6.OZ PZD Kraków.


 

« Powrót