wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Zarządu i Komisji Rewizyjnej i Rozjemczej ROD "Żywioł" w Wołowie

Strona główna

Polski Związek Działkowców
Zarząd ROD „Żywioł”
w Wołowie

                                 Premier Rządu RP w Warszawie
                                 Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego RP w Warszawie
                                 TRYBUNAŁ KONSTYTUNCYJNY W WARSZAWIE
                                 Marszałek Sejmu RP w Warszawie

 


STANOWISKO

Na wspólnym posiedzeniu Zarządu Komisji Rewizyjnej i Komisji Rozjemczej została podjęta rezolucja w sprawie złożonego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzeniu niezgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych jest wymierzonym atakiem na Polski Związek Działkowców co spowoduje osłabienie ogrodnictwa w Polsce, a tym samym likwidację Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Zaskarżenie sześciu przepisów ustawy o ROD jest pogwałceniem Konstytucji RP, która mówi w art. 2. Rzeczpospolita jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Natomiast art. 32.1 Konstytucji RP mówi- Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władzę publiczne. Art. 32 . 2 Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym Lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Art. 64 . 1 Mówi- Każdy ma prawo do własności, innych praw majątkowych oraz praw dziedziczenia. Art. 64. 2 Własność, inne prawa majątkowe oraz prawa dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej. Konstytucja zapewnia nam wolność zrzeszania się o czym mówi Art. 58. 1 Każdemu zapewnia wolność zrzeszania się. Zarząd oraz komisje stanowią integralną część naszego ogrodu, które są demokratycznie wybierane na walnym zebraniu Rodzinnych Ogrodów Działkowych na kadencję czteroletnią i sprawują swoje funkcję zgodnie ze statutem i regulaminem ROD. Nie można pozbawiać nas prawa użytkowania Rodzinnych Ogrodów Działkowych, w których każdą działkę poszczególni działkowicze przywracali do prawidłowego użytkowania przekształcając ugory i łąki w ogrody działkowe, wkładając pracę i pieniądze, aby można było produkować zdrową żywność dla naszych rodzin oraz wypoczynek po pracy. Art. 31. 1 Wolność człowieka podlega ochronie prawnej. 3. Ograniczenia w zakresie korzystania konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanowione tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska zdrowia i moralności publicznej, albo wolności praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw Natomiast Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego RP chce nas pozbawić za pociągnięciem przysłowiowej ręki prawa do posiadania działki i korzystania z mej, dla członków rodziny oraz ochrony prawa własności i dziedziczenia jak zapewnia konstytucja RP.
Art. 21.1 Rzeczpospolita Polska chroni wolność i prawo dziedziczenia. 2. Wywłaszczenie dopuszczalne jest jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem.
Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych zapewnia nas, że na sadzenia urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte z środków finansowych użytkownika działki, stanowią jego własność.
Zaskarżony przepis przesądza bowiem, że wszystkie składniki majątkowe trwałe związane z działką stanowią prywatną własność działkowca i są objęte ochroną prawną. Tym samym ustawa o ROD uchyla zasadę, że majątek związany z gruntem jest własnością osoby będącej właścicielem gruntu. Brak tego przepisu oznacza, że działkowiec przestanie być właścicielem altanki, drzew i innych urządzeń znajdujących się na działce. Co oznacza, że przypadną one właścicielowi gruntu czyli gminie lub skarbowi państwa co można uważać za wywłaszczenie.
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego nie dostrzega włożonej pracy nad przywróceniem gruntu do jej używalności, włożonych zasobów pieniężnych na utrzymanie infrastruktury działki , z drzewami na sadzeniami oraz z częścią rekreacyjną dla wypoczynku. Jako działkowicze jesteśmy oburzeni, że ponownie z kolei po raz który chce się nam odebrać naszą własność pozbawiając nas dobra jakie przez lata wnosiliśmy, tylko z tego względu, że widzi się nie dobro pojedynczego człowieka, tylko komercjonalizm i biznes dla tych, którzy chcą odebrać ogrody działkowe. Nadmienia się, że już Polskie społeczeństwo przechodziło kolektywizację i wywłaszczenia za czasów PRL u. Nie dopuśćmy do tego, żeby to powróciło. Niniejszą rezolucję i stanowisko podpisują członkowie Zarządu i członkowie Komisji Rewizyjnej i Rozjemczej.

Prezes Zarządu  ROD „Żywioł” w Wołowie
Mgr Witold Stankiewicz

Sekretarz Zarządu  ROD „Żywioł” w Wołowie
Stanisław Buchbach

 

 

 


 

« Powrót