wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Walnego Zebrania ROD "Jutrzenka" w Boguszowie Gorcach

Strona główna

Polski Związek Działkowców
Zarząd ROD „Jutrzenka”
Boguszów-Gorce

 


Stanowisko
Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Jutrzenka” w Boguszowie Gorcach

 w sprawie wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z dnia 22.02.2010r. skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP pięciu artykułów Ustawy z dnia 8.07.2005 r. o Rodzinnych Ogrodach Działkowych


Zarząd Rodzinnego Ogrodu Rodzinnego »Jutrzenka" w Boguszowie Gorcach wyraża niniejszym swoje zaniepokojenie wnioskiem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego kwestionującym niektóre przepisy naszej Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 2005 roku.
W ocenie Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego istnieje potrzebą zmiany dotychczasowej Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, ponieważ ustawa narzuca monopol w zakładaniu i prowadzeniu ogrodów działkowych oraz przymus zrzeszania się użytkowników działek. Nieprawdą jest, że tylko Polski Związek Działkowców ma prawo zakładania i powadzenia, ogrodów działkowych. W naszym kraju istnieją bowiem ogrody, które funkcjonują poza PZD. Nie ma zatem przymusu zrzeszania się w Polskim Związku Działkowców, jeśli komuś taka formuła nie odpowiada. Nic istnieją też żadne bariery prawne, aby powstawały nowe, inne niż Polski Związek Działkowców struktury organizacyjne zakładające, i prowadzące ogrody działkowe ale na innych, nie będących w użytkowaniu PZD wolnych gruntach. 
 Również połączenie członkostwa Polskiego Związku Działkowców z użytkowaniem działki, nie jest żadnym „przymusem". Ten stan rzeczy wynika z charakteru wspólnoty społecznej w ogrodach, a mianowicie: ze wspólnej pracy, równych nakładów finansowych, wspólnym wysiłku organizacyjnym, wspólnych inwestycjach, we wspólnym korzystaniu z infrastruktury ogrodowej. Z tych więc względów nie może istnieć dobrowolność w zrzeszaniu się w PZD, skoro z dobrodziejstw ogrodu, jako całości korzystają ws2yscy działkowcy» użytkownicy działek.
Spośród wszystkich postawionych artykułów niezgodnych z Konstytucją RP najbardziej bulwersujący jest ten, w którym zmierza się, aby na naszych gruntach, które są w użytkowaniu wieczystym PZD, mogły funkcjonować inne, odrębne od PZD podmioty, takie jak rozmaite stowarzyszenia, wspólnoty, itp. Oznacza to, że władza publiczna dąży do  ograniczenia, a nawet pozbawienia Polskiego Związku Działkowców jego samorządności i samodzielności.
Doprowadziłoby to w krótkim czasie do likwidacji PZD i podporządkowania ogrodów gminom, a przecież my, działkowcy jesteśmy zadowoleni, że ogrody istnieją w takiej postaci i mamy możliwości gospodarowania na działkach i administrowania ogrodami, tak jak to jest obecnie.
STR. 02
Przedkładając powyższe stanowisko wobec wniosku Pierwszego Prezesa Sadu Najwyższego- Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Jutrzenka" w Boguszowie Gorcach zobligowany przez działkowców z ogrodu prosi, aby dogłębnie przeanalizować wszystkie dotychczas istniejące rozwiązania prawne w Ustawie o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 2005 roku, wysłuchać opinii Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, bądź zapoznać się ze Stanowiskiem tej Rady, jako organu przedstawicielskiego członków Polskiego Związku Działkowców i dopiero wówczas podjąć werdykt wobec wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Podpisy członków Zarządu
Komisji rewizyjnej
Komisji rozjemczej


 

« Powrót