wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Walnego Zebrania ROD "Rakowiec"

Strona główna

Stanowisko
 Walnego    Zebrania Rodzinnego OGRODU Działkowego „RAKOWIEC' w Warszawie
 sprawie zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego zapisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych


Fakt zaskarżenia przez I Prezesa Sądu Najwyższego 6 artykułów Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 8 lipca 2005 r. budzi nasze głębokie zaniepokojenie.
W swoim wniosku do Trybunału Konstytucyjnego RP Prezes Sądu Najwyższego podważa bowiem przepisy Ustawy mające zasadnicze znaczenie dla ochrony praw działkowców i istnienia rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce.
Uznaje za niezgodny z Konstytucją zapis przewidujący możliwość nieodpłatnego nabywania przez samorząd działkowców prawa do terenów publicznych przeznaczonych pod ogrody działkowe (art. 10 Ustawy). Zmierza to, w naszym przekonaniu, do zlikwidowania możliwości przekazywania gruntów publicznych pod nowe ogrody działkowe na dotychczasowych preferencyjnych zasadach
Kwestionuje zapisy (art. 14 ust. 112) gwarantujące działkowcom prawo do użytkowanych przez siebie działek. Brak tych zapisów pozbawi działkowców należytej ochrony prawnej, która obecnie im przysługuje ze względu na posiadany status prawnych użytkowników działek. Staną się oni „dzikimi lokatorami", którzy bezprawnie okupują działkę.
We wniosku złożonym do Trybunału podważa się też niezwykle ważny dla działkowców art. 15 ust.2, który mówi, że nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych użytkownika działki, stanowią jego prywatną własność. Są więc objęte ochroną prawną. Usunięcie tego przepisy z Ustawy sprawi, że działkowiec przestanie być właścicielem altany i innych rzeczy znajdujących się na jego działce. Przypadną one właścicielowi gruntu, czyli gminie lub Skarbowi Państwa. W praktyce oznacza to, że np. w razie likwidacji ogrodu działkowcy zostaną pozbawieni możliwości odszkodowania za składniki majątkowe znajdujące się na działkach, gdyż nie będzie ku temu podstawy prawnej.
Zaskarżane są także zapisy przewidujące powiązanie prawa do działki z członkostwem w samorządzie działkowców - Polskim Związku Działkowców (art. 30 ust. 1, 2, 3), uprawniające samorząd działkowców do określania kryteriów przydziału działek w ogrodach działkowych (art. 31 ust. 1) . Uważamy, że przekazanie możliwości przyznawania działek innym podmiotom zmierza
 do rozbicia jedności środowiska działkowego.
Podważana jest też słuszność, zgodność z konstytucją przepisów, mówiących o pierwszeństwie osób bliskich do nabywania działki po zmarłym działkowcu (art. 31. ust. 4). Brak tego zapisu oznaczałoby, że prawo do działki wygasałoby wraz ze śmiercią działkowca i pozbawiałoby najbliższych jakichkolwiek uprawnień.
Większość kwestionowanych punktów Ustawy dotyczy bezpośrednio użytkowników działek, których usiłuje się pozbawić prawa do ich dorobku, do zrzeszania się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach,
Apelujemy więc do Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, aby pozostawili Ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych w jej dotychczasowym kształcie. Tylko taka broni praw milionów działkowców przed zakusami wielkiego kapitału. Każda jej zmiana niesie ze sobą krzywdę prostego obywatela, może mu odebrać dorobek całego życia.
Warszawa, 18.04.2010 r. Przewodniczący Walnego Zebrania
                                                                                   Sekretarz zebrania

 

 

« Powrót