wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Walnego Zebrania ROD "Oaza" w Myślenicach

Strona główna

Rodzinny Ogród Działkowy
„OAZA" w Myślenicach
 woj. Małopolskie


                                 Biuro Trybunału Konstytucyjnego
                                 Sekretarz Trybunału –
                                 Al. J. Szucha 12 a
                                 00-918 Warszawa

Zebrani działkowcy na walnym zebraniu sprawozdawczo - wyborczym ROD „OAZA" w Myślenicach k/Krakowa, zwracają się z prośbą do Trybunału Konstytucyjnego o rozważenie oddalenia wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Rzeczpospolitej Polskiej Pana Prof. dr hab. Lecha Gardockiego w sprawie stwierdzenia niezgodności z Konstytucją sześciu artykułów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Jako działkowcy nie rozumiemy argumentacji Pana Profesora wskazującego na niezgodność 6 artykułów ustawy o ROD, który równocześnie przywołuje art.2 Konstytucji RP „Rzeczpospolita Polsku jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej " czy tak należy rozumieć sprawiedliwość?, to chyba nieporozumienie.
- zarzut do art. 14 ust.l,- zapis ustawy zabezpiecza ochronę prawną a szczególnie przed dzikimi lokatorami, chroni działkowców przed bezpodstawnym usuwaniem ich z działek.
- zarzut do art. 15 ust.2 - działkowcy budowali altanki, tworzyli małą infrastrukturę na swej działce, mają nasadzenia - drzewa owocowe, krzewy, kwiaty, wyłącznie w sposób ekologiczny uprawiane warzywa. Ponieśli znaczne wydatki żeby działka w ich przekonaniu spełniała namiastkę domowego klimatu, dziś to głównie emeryci, renciści, dla nas działka jest socjalnym zapleczem dającym odpoczynek i regenerację siły, której z każdym rokiem nam ubywa. Jak można wnosić o stwierdzenie nieważności zapisów ustawy o ROD. Sprowadzając się do wykładni - że wszystko co znajduje się na działce to nie będzie nasze tylko właściciela gruntu. Jest to pogwałcenie wszelkich zasad moralnych. Jako działkowcy nabyliśmy określone prawa zgodnie z obowiązującą ustawą o ROD, bo to nam zagwarantował ustawodawca.
- zarzut do art. 30 ust.l - jako stowarzyszenie, posiadamy umocowanie ustawowe, każdy z nas ma równe prawa i obowiązki, ponosimy równe wkłady finansowe, i ponosimy wspólny wysiłek organizacyjno - inwestycyjny. Ogrody istnieją na przydzielonych przez gminę gruntach, w każdym ogrodzie istnieją organy samorządowe: zarząd, komisja rewizyjna i komisja rozjemcza. To zarząd koordynuje przydziałem i zmianami użytkowników. Ogrody budując urządzenia użyteczności publicznej mają pełne prawo do przyjmowania nowych działkowców a w przypadku rezygnacji zachowują pełny tryb odwoławczy łącznie z ochroną sądową.
- zarzut do art.31 ust.4 - zasady, które funkcjonują w Związku szczegółowo regulują przejęcie działki po zmarłym członku rodziny, począwszy od najbliższego członka rodziny do dalszych, jest to precyzyjnie określone komu dokładnie przypada działka po śmierci dotychczasowego użytkownika. Ustanawianie mechanicznego wskazania kto jest uprawniony do przejęcia działki byłoby krzywdzące dla innej osoby często bliskiej zmarłego. Kwestie przydziału po zmarłym członku jako użytkowniku działki podlegają kontroli sądowej.
Czy w tym układzie przywołany zapis art. 2 Konstytucji R. P. w odniesieniu do stanu faktycznego nie stwarza groźby braku demokracji i sprawiedliwości społecznej.

Przewodniczacy Komisji Uchwał i Wniosków

Przewodniczący zebrania

« Powrót