wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Zarzadu ROD "Tysiąclecia" w Częstochowie

Strona główna

STANOWISKO
Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Tysiąclecie” w Częstochowie ul. Rolnicza nr.47 z dnia 8 kwietnia 2010 r.
w sprawie obrony zapisów Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

W związku z wystąpieniem I Prezesa Sądu Najwyższego RP z dnia 22 lutego 2010 r. do Trybunału Konstytucyjnego RP z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją-(dotyczy 6 art. z Ustawy o ROD)
- wyrażamy zdecydowany sprzeciw przeciwko kolejnym próbom dyskredytowania istniejącego porządku prawnego regulującego obecnie całość ruchu działkowego w Polsce.
Wskazane przez I Prezesa SN zarzuty uważamy za bezpodstawne i postrzegamy je jako próbę zakwestionowania Ustawy o ROD
Oświadczamy, że jesteśmy za obroną istniejącego porządku prawnego, który dobrze służy rodzinom działkowców, a w odczuciu społeczności lokalnych jest czynnikiem sprzyjającym zdrowiu, rekreacji i ekologii.
Organizacja PZD w odbiorze społecznym, zawsze była i jest obecnie, dobrze i sprawnie działającym samorządem, który ma swój dorobek na który zapracował latami ciężkiej pracy i wspólnym wysiłkiem tak licznej rzeszy działkowców.
Obecna Ustawa z dnia 8 lipca 2005 r. o ROD jako podstawowy akt prawny, który reguluje zakładanie i prowadzenie rodzinnych ogrodów działkowych oraz zasady zrzeszania się działkowców w ROD-została przyjęta przez działkowców z radością i ulgą, że dorobek pokoleń nie zostanie zmarnowany.
W każdym ogrodzie działkowym najliczniejszą grupę wśród działkowców stanowią renciści i emeryci. Przybywa także coraz więcej młodych rodzin z dziećmi. Dla większości z nich działki są źródłem nie tylko pozyskiwania
własnych warzyw i owoców ale przede wszystkim miejscem wypoczynku i aktywnej rekreacji.
Ma to szczególne znaczenie w obecnie trudnych dla znacznej części społeczeństwa warunkach ekonomicznych i socjalnych. Ogrody działkowe to również zielone płuca naszych miast i osiedli.
Dlatego też nie możemy się godzić na próbę podważania porządku prawnego działalności ruchu działkowego, a występowanie przeciw organizacji samorządu działkowego uznajemy za nie mające nic wspólnego z demokracją.

/-/6 podpisów

Częstochowa, 8 kwietnia 2010 r.

 

« Powrót