wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Walnego Zebrania ROD im. 27 lipca w Białymstoku

Strona główna

Białystok, dnia 11 kwietnia 2010r.

Pan Prezes
dr Bohdan Zdziennicki
Trybunał Konstytucyjny
Al. J Szucha 12a
00-918 Warszawa


Stanowisko
Walnego Zebrania Sprawozdawczo - Wyborczego ROD im. 27 lipca w Białymstoku z dnia 11 kwietnia 2010 r. w sprawie obrony ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 8 lipca 2005 roku,
działkowców, ogrodów i Związku.

Członkowie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 27 lipca w Białymstoku, uczestniczący w zebraniu, po zapoznaniu się z wnioskiem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego w dniu 22 lutego 2010 r. o stwierdzenie nieważności sześciu artykułów w obowiązującej ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych, wrażają swój niepokój i protestują przeciwko takiemu traktowaniu działkowców i całego ruchu ogrodnictwa działkowego skupionego w PZD.
Od wielu lat jesteśmy jako członkowie Polskiego związku Działkowców atakowani przez różne siły polityczne i lobby gospodarcze, które nie licząc się na naszą wolą wyrażoną złożonymi podpisami w ilości ponad 620 tys. w skali kraju, chciało i chce nas nadal „uszczęśliwiać". Stwarzano kolejne projekty ustaw o ogrodach działkowych, których istotą było rozbicie naszego Związku pod złudną i nierealną obietnicą uwłaszczenia działkowców.
W podobny scenariusz wpisuje się wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP, a szczególnie treść jego uzasadnienia. W uzasadnieniu podnoszone jest m.in. naruszenie zasady demokratyzmu i sprawiedliwości społecznej. Zarzuca się PZD, że jest organizacja korporacyjną, monopolistyczną, która łączy przydział i użytkowanie działki z przynależnością do tej organizacji. Naszym zdaniem wywody prawne w uzasadnieniu wniosku są oparte na fałszywej tezie, z której wynika, że ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych winna „zaspakajać potrzeby" wszystkich stowarzyszeń i organizacji. Żadne stowarzyszenie, organizacja czy też wspólnota, która chce stworzyć ogród i posiadać działki nie jest uzależniona od członkostwa w naszej organizacji i działania w oparciu o ustawę z 8 lipca 2005r.
Tak więc uważamy, że Pan Prezes Sądu Najwyższego działa na konkretne zamówienie polityczne lub też celowo został wprowadzony w błąd przez Środowiska, którym zależy na doprowadzeniu do likwidacji ogrodnictwa działkowego w Polsce. 
Obowiązująca ustawa z 8 lipca 2005r., uchwalona m.in. z inicjatywy działkowców, dotyczy tylko rodzinnych ogrodów działkowych zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców i zapewnia nam członkom PZD niezakłócone użytkowanie i wypoczynek na działce, zapewnia bezpieczeństwo i chroni nas przed roszczeniami różnych podmiotów i osób do gruntów na których funkcjonują ROD. Ponadto, PZD jest jedyną organizacją, która kultywuje ponad 100-letnią tradycję ogrodnictwa działkowego w Polsce.
Obecnie obowiązująca ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych i na jej podstawie obowiązujący statut i regulamin spełniają nasze oczekiwania i pozwalają na niezakłócony rozwój naszych ogrodów.
Apelujemy do wszystkich adresatów niniejszego dokumentu o poszanowanie naszej woli, integralności i status quo.
Reasumując, zwracamy się więc z gorącą prośbą do Pana Prezesa Trybunału Konstytucyjnego o odrzucenie wniosku z 22 lutego 201 Or., gdyż jest on krzywdzący dla ponad milionowej rzeszy działkowców zrzeszonych w PZD.

Niniejsze stanowisko kierujemy jednocześnie do:
1. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP prof. dr hab. Lecha Gardockiego.
2. Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza.
3. Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego.
4. Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka.
5. Prezesa Krajowej Rady PZD Eugeniusza Kondrackiego.
6. Prezesa Okręgowego Zarządu PZD w Białymstoku Wiesława Sawickiego.

72 podpisy uczestników  Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego

« Powrót