wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko ROD "Głosków" w Głoskowie

Strona główna

ROD „Głosków”
W Głoskowie                                                    Głosków, dnia 25 kwietnia 2010r.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  


STANOWISKO

Uczestników Walnego Zebrania Sprawozdawczo-wyborczego ROD „Głosków" w Głoskowie, z dnia 25 kwietnia 2010 r. w sprawie wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP do Trybunału Konstytucyjnego.

Wniosek skierowany przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Pana Prof. Dr hab. Lecha Gardockiego do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP szeregu artykułów ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, uczestnicy Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego ROD „Głosków" w Głoskowie, przyjmują z zaniepokojeniem I nie zgadzają się z treścią i uzasadnieniem wniosku.
Rządzący i przedstawiciele wielkiego kapitału zaborczo patrzą na ogrody działkowe w miastach, traktując je jako wolne tereny do robienia interesów. Dlatego Ustawa z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych od początku stanowiła przedmiot ataków różnych środowisk politycznych, stojąc na przeszkodzie likwidacji ogrodów. Nikt nie patrzy na dobro działkowców, którzy zagospodarowali działki własnym wysiłkiem .często kosztem wielu wyrzeczeń. Działkowców traktuje się jak relikt czasów komunistycznych z uwagi na robotniczy i pracowniczy rodowód wielu z nich.
Nie przekonuje również przeciwników ruchu działkowego fakt, że w obronie ustawy i praw działkowców Polski Związek Działkowców zebrał blisko 620 tys. podpisów. Przykładem tego jest wniosek skierowany przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Pana Prof. Dr hab. Lecha Gardockiego do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP szeregu artykułów ustawy,
Nie możemy pozwolić na usunięcie zapisów Art. 15 ust. 2 Ustawy gwarantujących prawie milionowej rzeszy działkowców prawa własności do naniesień i nasadzeń na użytkowanych działkach, tylko w imię zasady przyzwoitej legislacji. A gdzie człowiek i jego krzywda. Czy tak się traktuje obywateli wolnej Polski.
Odbierając przewidziane w Art. 10 Ustawy, prawo przekazywania gruntów pod ogrody działkowe odbiera się możliwość odtwarzania likwidowanych ogrodów, co prowadżi do marginalizacji ruchu działkowego.
 Nie możemy pozwolić na odebranie samorządnemu Związkowi prawa do decydowania o przydziale działek w ogrodach zorganizowanych przez Związek i możliwości egzekwowania przestrzegania prawa przez działkowców co gwarantuje Art. 30 i 31 ust. 1 - 3 Ustawy.
Apelujemy do Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Posłów i Senatorów, aby pozostawili Ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych w jej dotychczasowym kształcie, gdyż broni ona skutecznie praw działkowców.

                                                                Uczestnicy Walnego Zebrania     
                                                                 Sprawozdawczo-Wyborczego ROD 
                                                                          „Głosków" w Głoskowie
Otrzymują:
Trybunał Konstytucyjny,
 Marszałek Sejmu,
 Marszałek Senatu,
 Szefowie Klubów Parlamentarnych.

« Powrót