wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Okręgowego Zarządu PZD Świętokrzyskiego PZD w Kielcach z dnia 21 kwietnia 2010 roku w sprawie wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego

Strona główna

Stanowisko
Okręgowego Zarządu Świętokrzyskiego
Polskiego Związku Działkowców w Kielcach
z dnia 21 kwietnia 2010 roku

w sprawie wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego
do Trybunału Konstytucyjnego RP o stwierdzenie niezgodności
z Konstytucją RP wybranych zapisów Ustawy o ROD z 8 lipca 2005 roku

Okręgowy Zarząd Świętokrzyski Polskiego Związku Działkowców w Kielcach zapoznał się w dniu 21 kwietnia 2010 roku z wnioskiem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego RP w sprawie niezgodności z Konstytucją RP niektórych zapisów Ustawy o ROD z 8 lipca 2005 roku.
Bogate uzasadnienie powyższego wniosku w naszej ocenie zmierza do jednego podstawowego założenia, którym jest likwidacja Polskiego Związku Działkowców.
Pod rzekomą troską o zasady demokracji, równości i sprawiedliwości społecznej próbuje się niestety podjąć kolejną już próbę zmarginalizowania i w konsekwencji całkowitej likwidacji PZD.
Jest to dla nas o tyle zdumiewające, że wszelkie próby zmian stawiane są w opozycji do najbardziej zainteresowanych osób – indywidualnych użytkowników działek.
Milcząco pomija się głos 620 tysięcznej rzeszy działkowców w pełni popierających obowiązujące zapisy Ustawy o ROD. Działania wbrew ich woli są dalece dla nas niezrozumiałe.
Coraz powszechniejsze staje się patrzenie na Rodzinne Ogrody Działkowe oczami potencjalnych deweloperów i inwestorów. Znaczenie ogrodów działkowych jako obiektów użyteczności publicznej, pełniących funkcje socjalne i rekreacyjne schodzi na dalszy plan ustępując zakusom czysto finansowym.
Polski Związek Działkowców ani jego członkowie nie sprzeciwiają się rozwojowi miast, doskonale rozumiejąc konieczność ich wzrostu we wszystkich możliwych płaszczyznach. Rozwój ów nie może jednakże odbywać się kosztem działkowców, którym w sposób nieuprawniony próbuje się odebrać wieloletnią pracę i zgromadzony majątek na użytkowanej działce. Przykładem niech będzie chociażby propozycja zmian w art. 15 ust.2 Ustawy o ROD.
Zarzuty monopolu czy korporacjonizmu nie są zasadne a pod nimi kryje się chęć odebrania Związkowi prawa bezpłatnego przydziału działek swoim członkom i możliwości ich użytkowania. Władze w poszczególnych ogrodach to reprezentanci tegoż ROD – sami działkowcy wybrani na walnych zebraniach co należy powiązać z ustawowymi zapisami samorządności Polskiego Związku Działkowców.
Skierowane wystąpienie Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i podniesione zarzuty niezgodności zapisów Ustawy o ROD z Konstytucją RP, nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości i wykazują braki w znajomości struktury i funkcjonowania PZD a w szczególności poszczególnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych w naszym kraju i jako takie zostają przez nas w całości odrzucone.

        
         Członkowie OZŚ PZD
         /19 -podpisy /   

« Powrót